Jump to content

Bas Gitar Nasıl Seçilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Pes sesleri en iyi veren telli enstrümanlardan biri olan bas gitar, doğru yerde, doğru kullanılmasının oldukça önemli olduğu bir müzik aletidir. Müzik türlerine göre bas gitarlar da çeşitlenir. Özellikle günümüz teknolojisi ve üretim teknikleriyle neredeyse her müzik türüne uygun bas gitar varyasyonları vardır.

 

 

Bas gitarlar temelde, akustik ve elektro bas olarak ikiye ayrılır ve bunların her birinin de kendi aralarında dört, beş veya altı telli olmak üzere türleri mevcuttur.

 

 

Öncelikli olarak kullanacak kişi, bas gitarı hangi müzik türünde kullanmak istediğine karar vermelidir. Örneğin; güçlü ve dominant bas seslerin kullanıldığı rock, metal, alternatif müzik gibi tarzlarda kullanılan bas gitarların manyetik sayısı daha fazla, manyetik sarımları daha hassas ve gövdedeki konumları gitarın sapına daha yakın olur. Efekt pedalları ile distorsiyon gibi dominant sesler kullanılmak isteniyorsa eğer bu tarz bas gitarların tercih edilmesi daha verimli olacaktır.

 

 

Country, folk, özgün müzik gibi tarzlarda sıklıkla akustik gitarlar tercih edilir. Akustik baslar aynı zamanda canlı akustik müzik performanlarda da tercih edilir. Gövde kısımlarında manyetikler yerine mikrofonlama sistemi bulunur ve sesleri daha berrak verirler. Ses sistemlerine ihtiyaç duyulmayan ortamlarda iyi bir tercih olabilir. Gövde üzerinde jack girişleri ve küçük bir mikser bulunan versiyonları ise her durumda daha kullanışlı olacaktır.

 

 

Jazz baslar ise bas gitarlar içinde ayrı yere sahiptir. Jazz, bas seslerin çok kaliteli olması gereken bir müzik tarzı olduğundan kullanılan enstrümanların ses kaliteleri de buna paralel olur. Bu sebeple jazz baslar, piyasadaki en kaliteli ve doygun bas sesleri verebilen türlerdendir. Birçok farklı müzik türünde aynı gitarı kullanmak isteyen biri için verimli bir tercih olacaktır.

 

 

Elektro basları seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter manyetiklerdir. Gitarda kullanılan malzemenin kaliteli olmasına rağmen manyetikler tatmin edici olmayabilir. Bu konuda piyasa, marka ve model araştırması yapmanın ve bilgi edinmenin yardımı olacaktır. Gitarın gövde çeşidi tamamen keyfi olarak tercih edilebilir. Piyasada onlarca farklı gövde tasarımı mevcuttur. Fakat gitarın omuz askısı ile kullanılacağı düşünüldüğünde ağırlık da önemli bir faktör olacağından, gitarın dengesine ve taşınabilirliğine dikkat etmek gerekir.

 

 

Bas gitarlardaki tel sayısı önemli bir faktördür. Tel sayısı arttıkça, gitarın nota skalası da artacaktır. Dört telli bas gitarlarda çalınabilen parçaların aynısı beş veya altı telli bas gitarlarda da çalınabilir. Fakat tel sayısının azlığı daha rahat kullanım sunacağından kişinin enstrümanda hangi seviyede olduğu önemlidir. Bas gitara yeni başlayan birisi için, ilk etapta dört telli bas gitarı tercih etmek daha mantıklıdır. Zamanla gelişen seviyeye paralel olarak beş ve altı telli bas gitarlara geçiş yapılabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...