Jump to content

Dalışta Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Scuba adıyla da bilinen tüplü dalışta dekompresyon duraklamalarında bulunmadan 40 metrelik derinliklere inme işlemi gerçekleşir. Bu spor esnasında dalış maskesi veya orta kulakta meydana gelen basınç farkları nedeniyle ağrılar yaşanabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için bilinmesi gereken kurallar vardır.

 

 

Dalış sporunda genel olarak vurgun denilen sorunlar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklarda yüz kemiklerinin içerisinde bulunan boşluklarda kasılmalar ve vücut direncinde düşüş meydana gelir. Dalış esnasında deniz hayvanları, mercan kayalıklar veya saldırıda bulunan canlılar da yaralanmalara neden olur.

 

 

Dalarken belirlenen kurallara uyulmaması durumunda hayati tehlikeler yaşanabilir. Özellikle vurgun yiyen kişilerde akciğer, göğüs ve omurilik bölgesinde felç meydana gelebilir.

 

 

Dalışta birinci kural seviyenin iyi belirlenmesidir. Bu spora yeni başlayan kişiler eğitimlerini aldıkları derinliklere dalmalıdır.

Dalış esnasında kulak ve maske basıncının yavaşça dengelenmesi gerekir. Su altında yapılacak olan dalış programının da önceden belirlenmesi tavsiye edilir.

Su yüzeyine çıkmak gerektiğinde hiçbir şekilde nefes tutulmamalıdır. Normal hız ve derinlikte nefes alırken yavaş yavaş su yüzeyine çıkılmalıdır.

Su altındayken etrafın bilinmesi ve çevrenin çok dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir. Etraftan gelebilecek tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır. Hangi balığın veya mercanın zararlı olduğu bilinmelidir.

Su altında iken meydana gelen aksaklıklarda panik yapılmamalıdır. Tehlike anında bulunulan yerde beklenilmeli ve yüzeye çıkılmaya çalışılmalıdır.

Limitli tek yıldızlı dalıcıların 18 metreye, üst seviyedeki dalıcıların ise 30 metreye dalması gerekir.

Sportif olarak yapılan dalışlarda dip zamanlamasına dikkat edilmelidir. Bu durum emniyet duraklamasıyla ilgilidir. Kişilerin dalış yaparken 3-5 dakika arasında dinlenmesi gerekir.

Düzenli nefes tutmak, su altında görülen basınç değişimlerine karşı korunulmasını sağlar. Yavaş ve derin nefes almak devam etmelidir.

Yo-yo dalışı adı verilen yüksek ve tekrar dalışlar belirli bir derinliğe ulaşıldıktan sonra yapılmamalıdır.

Serin dalışlarda su altındaki oksijen miktarı az olduğundan tüpteki hava sık sık kontrol edilmelidir. Hava miktarının 100 barın altında olması durumunda dönüşe geçmiş olmak gerekir. 50 bar seviyelerindeki hava miktarında emniyet duraklamalarına geçmek ve dönüşü tamamlamak yeterlidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...