Jump to content

Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Vücudun fiziksel ve zihinsel yapısını etkili bir şekilde geliştiren jimnastik, küçük yaşlarda başlanması gereken bir spor dalıdır. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin beslenme ve diğer düzenlerine uyması gerekir. Ritmik ve artistik jimnastik türleri bu sporun branşları arasındadır.

 

 

Fiziksel esneklik jimnastikte çok önemlidir. Birçok hareket, kas grubunun güçlü olması ve yeteri kadar kıvrılması ile gerçekleşebilir. Özellikle bacak kaslarının ve kol kaslarının çok güçlü olması ve vücudu taşıyabilmesi gerekir. Jimnastikte dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kas gruplarının doğru bir şekilde çalıştırılmasıdır. Bunun için kardiyo çalışmaları ve kas grubu çalışmalarının uzman antrenörler ile yapılması gerekir. Ağırlık çalışmaları her yaş grubuna göre düzenlenmelidir. Kasların esnemesi ve diğer alanlarda yarışabilmesi için ağırlıkların birer gün arayla çalışılması gerekir. Vücut kitle endeksinin ölçülmesi ile birlikte vücuttaki yağ oranının da kas gelişiminde önemli bir rolü vardır.

 

 

Fiziksel gelişimin yanı sıra jimnastikte doğru ısınma çalışmalarını yapmak çok önemlidir. Kas grubunun yeteri kadar ısınmaması durumunda ciddi sakatlıkların meydana gelmesi söz konusudur. Bu nedenle her çalışma öncesinde ısınma hareketlerinin yapılması gerekir.

 

 

Düzenli nefes egzersizlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Akciğerlerin doğru bir şekilde kullanılması ve kondisyonunun artması da bu sayede gerçekleşir. Nefes alış verişlerinde düzenli bir tekniğinin uygulanması müsabaka esnasında sporculara kolaylık sağlar.

 

 

Jimnastikçilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Zihinsel ve fiziksel gelişimin sağlanabilmesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması şarttır. Bu nedenle jimnastikçilerin antrenörleri eşliğinde bir diyet programı uygulaması ve gerekli olan yağ, protein ve karbonhidratların alınması takip edilmelidir.

 

 

Jimnastik sporlarında müzikli ve müziksiz müsabakalar vardır. Kadınlarda ve erkeklerde oyunların türleri ayrılır. Bu oyunlarda sakatlıkların önüne geçebilmek için düzenli araç seçimi çok önemlidir. Özellikle ayakkabı ve kıyafet seçiminde kişilerin ağırlıklarına ve vücut yapılarına dikkat etmesi gerekir. Zıplama ve kıvrılma jimnastiğin temel hareketleri olduğu için özellikle serbest stil jimnastikçilerinin bilek hareketlerinde belirleyicidir. Bu nedenle ayakkabı seçimi ve bileklerin sıkı bir şekilde korunması sakatlıkların önüne geçilmesini sağlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...