Jump to content

Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Vücudun fiziksel ve zihinsel yapısını etkili bir şekilde geliştiren jimnastik, küçük yaşlarda başlanması gereken bir spor dalıdır. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin beslenme ve diğer düzenlerine uyması gerekir. Ritmik ve artistik jimnastik türleri bu sporun branşları arasındadır.

 

 

Fiziksel esneklik jimnastikte çok önemlidir. Birçok hareket, kas grubunun güçlü olması ve yeteri kadar kıvrılması ile gerçekleşebilir. Özellikle bacak kaslarının ve kol kaslarının çok güçlü olması ve vücudu taşıyabilmesi gerekir. Jimnastikte dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kas gruplarının doğru bir şekilde çalıştırılmasıdır. Bunun için kardiyo çalışmaları ve kas grubu çalışmalarının uzman antrenörler ile yapılması gerekir. Ağırlık çalışmaları her yaş grubuna göre düzenlenmelidir. Kasların esnemesi ve diğer alanlarda yarışabilmesi için ağırlıkların birer gün arayla çalışılması gerekir. Vücut kitle endeksinin ölçülmesi ile birlikte vücuttaki yağ oranının da kas gelişiminde önemli bir rolü vardır.

 

 

Fiziksel gelişimin yanı sıra jimnastikte doğru ısınma çalışmalarını yapmak çok önemlidir. Kas grubunun yeteri kadar ısınmaması durumunda ciddi sakatlıkların meydana gelmesi söz konusudur. Bu nedenle her çalışma öncesinde ısınma hareketlerinin yapılması gerekir.

 

 

Düzenli nefes egzersizlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Akciğerlerin doğru bir şekilde kullanılması ve kondisyonunun artması da bu sayede gerçekleşir. Nefes alış verişlerinde düzenli bir tekniğinin uygulanması müsabaka esnasında sporculara kolaylık sağlar.

 

 

Jimnastikçilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Zihinsel ve fiziksel gelişimin sağlanabilmesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması şarttır. Bu nedenle jimnastikçilerin antrenörleri eşliğinde bir diyet programı uygulaması ve gerekli olan yağ, protein ve karbonhidratların alınması takip edilmelidir.

 

 

Jimnastik sporlarında müzikli ve müziksiz müsabakalar vardır. Kadınlarda ve erkeklerde oyunların türleri ayrılır. Bu oyunlarda sakatlıkların önüne geçebilmek için düzenli araç seçimi çok önemlidir. Özellikle ayakkabı ve kıyafet seçiminde kişilerin ağırlıklarına ve vücut yapılarına dikkat etmesi gerekir. Zıplama ve kıvrılma jimnastiğin temel hareketleri olduğu için özellikle serbest stil jimnastikçilerinin bilek hareketlerinde belirleyicidir. Bu nedenle ayakkabı seçimi ve bileklerin sıkı bir şekilde korunması sakatlıkların önüne geçilmesini sağlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Çekim Yasasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

   1. SEVGİ. 2.iNANMAK 3. GÜVEN

   , Yer: Çekim Yasası

  • Aman Dikkat Edin...

   , Yer: Fıkralar

  • Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren...

   Dikkat! WhatsApp, 1 Ocak Tarihinden İtibaren... Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, 1 Ocak tarihi itibarıyla kritik bir karar aldı; yeni yılda artık bakın ne olmayacak? WhatsApp, sürekli getirdiği yeni güncellemelerle kullanıcılarına pek çok yeni özelliği bir arada sunuyor ve uygulamanın şu an dişli bir rakibi de yok. Rus rakibi Telegram, arkasından geliyor... Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp, bazı telefonlarda uygulamasının çalışmamasını ist

   , Yer: Cep Telefonu ve Tabletler

  • Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat!...

   Kanserin 10 Önemli Belirtisine Dikkat! "1 - Açıklanamayan kilo kaybı. Birçok insan diet yapmadan kilo verdiği için mutlu olur ancak açıklanamayan kilo kaybı (yaklaşık 5 kilo) veya ani iştah kaybı kanserin en yaygın belirtilerinin başında geliyor. Bu belirti özellikle pankreas, mide, gırtlak veya akciğer kanserinde görülüyor. 2 - İnatçı düşük ateş. Bu özellikle lösemi, hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma kanserlerinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Düşük ateş 37.6 ile

   , Yer: Kanser

  • Afformasyon Metodu (Dikkat Affirmasyon Değil)

   Affirmasyon ( onaylama) nedir hepimiz biliyoruz. Gerçekleşmesini istediğimiz cümleleri tekrarlayıp bunları bilinçaltımıza inandırmaktır   Daha önce affirmasyonları kullandınız mı? Aynı cümleyi tüm gün boyunca tekrar tekrar söylemek sadece zihninizde kuşku uyandırır ve bilinçaltınız her söylediğiniz affirmasyonları reddeder.   Bilinçli zihin: “ toplumda kendime güvenli davranırım. Bilinçaltı zihin: Hayır aptal geçen sefer komik duruma düştüğün anı hatırla , tabiî ki kendine güv

   , Yer: Çekim Yasası

×
×
 • Yeni Oluştur...