Jump to content

Yelken Nasıl Öğrenilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Bir spor olmasının yanı sıra gezinti ve yaşam tarzı olan yelken keyifli olduğu kadar da sorumluluğu bulunan bir etkinliktir. Teorik eğitim alınmadan ve deniz üstündeki kurallar bilinmeden pratik eğitime geçilmemelidir. İlk adım tamamlandıktan sonra mümkün olduğu kadar pratik yapmak ise yelkencinin tecrübe kazanmasını sağlayacaktır.

 

 

Teorik eğitim, kişinin kendi imkanları dahilinde toplayabileceği materyal ve kitaplardan edinebileceği bilgilerden oluşur. Bunların içinde gemi seyri tüzükleri, yelken türleri, yelken seyri türleri, ulusal ve uluslararası deniz kanunları, yer ve yön bulma, denizde çatışmayı önleme, gemici düğümleri, ışıklar, işaretler ve bayraklar, gemi motorları, yelken seyri yardımcı cihazları, kısa mesafe telsiz ve radyo kullanımı, acil durumda hayatı idame teknikleri, denizde güvenlik, ilk yardım gibi konular vardır. Materyal ve kitaplardan, Türkiye Yelken Federasyonu onaylı olanların tercih edilmesi bilgilerin daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. Amatör Gemi Kaptanlığı Ehliyeti ve Kısa Mesafe Telsiz ve Radyo Kullanım Sertifikası yine bu kurumun onaylı bilgilerinin test edilmesi sonucu yeterli olanlara verilir.

 

 

Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından, pratik eğitime geçilmeden önce su üstünde can güvenliğinin sağlanmasına dikkat edilmelidir. Yelken seyri ve sporu, her an beklenmedik durumların yaşanabileceği bir etkinliktir.

 

 

Pratik eğitim için en uygun yelken türleri bir veya birkaç kişilik kapasiteli optimist, laser, pirate, regetta gibi spor yelkenlisi sınıflarıdır. Bu sınıflarda, yelkenci suya daha yakın olduğundan ve yelken tepkisini anlık olarak hissedebildiğinden daha eğitici ve heyecanlıdır. Bu sınıfların eğitimi, özel ve resmi yelken kulüplerinden profesyonel eğitimciler eşliğinde alınabilir. Zaman içerisinde klasman yarışlarının da düzenlenmeye başlandığı bu yelken sınıfları ayrı bir spor dalı olarak anılmaya başlanmıştır. Durgun ve korunaklı sularda alınan eğitimin ardından açık denizlerde kısa mesafe yelken seyri etabına geçilir. Küçük boyutlu, hafif ve kıvrak olduklarından dolayı yelken pratiği için en ideali bu sınıflardır.

 

 

Yelken ve rüzgar ilişkisinin mantığı her boyuttaki yelkenli teknede aynı olsa da ayrı bir sınıfa giren kamaralı yelkenlilerde dümen idaresi farklı olduğundan, kişi kesinlikle kendi başına pratik eğitime geçmemelidir. Bu boyuttaki teknelerin eğitimi yine yelken kulüplerince verilir ve yelken seyrine profesyonellerin eşliğinde çıkılmalıdır. Tecrübe bir yelkencinin en büyük yeteneği ve güvenliğidir. Mümkün olduğu kadar uzun süre su üstünde kalarak ve pratik yaparak tecrübe kazanılmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Ellibir Nasıl Bir Oyundur?

   Pek çok iskambil kağıdı oyununda şans ya da hafıza faktörü öne çıkarken, bu iki etmeni tek oyunda ellibir oyunu buluşturur. Kartların takip edilmesi ile oyun daha da zevkli ve eğlenceli hale gelecek, en iyi kart takibi yapan oyuncu ise oyunda başarı elde edecektir. Oyunun amacı ise eldeki kartların belli bir düzen dahilinde dizilmesi sonucunda yapılan hesapta 51 barajının aşılmasının sağlanmasıdır. Bu baraj oyuna ve oyunculara göre değişkenlik gösterebilir.     Ellibir Nasıl Oynanır?     E

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...