Jump to content

Yoga Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Bir spor olmasına rağmen fiziksel ve ruhsal hastalıkların tedavisinde önemli bir etken olan yoga, düzenli ve bilinçli bir şekilde yapıldığında herkes için çok faydalıdır. Eski bir geçmişe sahip olan yoga zihinsel meditasyon olarak da kullanılmıştır.

 

 

İnsan zihnini sadelik ve huzura kavuşturma felsefesiyle hareket eden yoga, modern hayatın hızlı temposundan arınmak için yapılır. Umut ve iyimserlik aşılamak için birtakım tekniklere sahip olan yoga, temel prensiplerinin uygulanması durumunda hastalıkların tedavisinde etkilidir.

 

 

Yogada uygulanması ve bilinmesi gereken prensipler şunlardır:

 

 

Doğru egzersiz

 

 

Hareket ve doğru zamanlamada yogada oldukça önemlidir. Kasların ve eklemlerin düzenli bir şekilde esnemesi yoganın verimli olmasını sağlar. Zeminin yumuşak olması kas hareketlerinin gerçekleşmesi için yogada esas alınır.

 

 

Nefes Düzeni

 

 

Yogada insanı zihinsel ve fiziksel olarak rahatlatan en önemli unsur nefes alışverişleridir. Nefesin ritmik bir şekilde düzenlenmesi zihinsel canlılık kazandırır.

 

 

Gevşeme

 

 

Yogayı uygulamak isteyen kişilerin rahatlaması ve bütün kaslarını esnetmesi gerekir. Bu sayede içsel huzur ve gençlilik hissi yaşanır.

 

 

Doğru beslenme ve düşünme

 

 

Beslenme yogada dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir. Sağlıklı olmak ve nefis terbiyesi için az yemek ve bu felsfeyi anlamak gerekir. Düşünme felsefesini beslenmeye de uygulamak ve bu yönde hareket etmek oldukça önemlidir.

 

 

Yoganın haftada üç gün boyunca uygulanması durumunda tedavisinde yardımcı olunabilecek hastalıkların sayısı bir hayli fazladır. Özellikle strese bağlı olarak gelişen depresyon ve psikolojik rahatsızlıklar yoga sayesinde düzelebilir. İç ve dış organların düzenli çalışmasını sağlayan yoga diyabet, astım ve kalp hastalıklarının tedavi sürecinde etkilidir.

 

 

Metabolizma hızını artıran yoga obeziteye karşı önemli bir tedavi aracıdır. Yağ yakmaya yardımcı olduğu için fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlar da bağırsak hareketleri nedeniyle ortadan kaldırılır. Diyabet gibi önemli hastalıklarda dolaşım ve sindirim sistemini düzenlediği için tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Ayrıca madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için de yoga, zihinsel ve fiziksel olarak kişilere tedavi imkanı sağlar. Kanser hastalarının tedavisinde de yoga seanslarının uygulandığı bilinir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...