Jump to content

“Kendini Gerçekleştiren Kehanet” Ne Demektir?


Melâl

Önerilen Mesajlar

Kendini gerçekleştiren kehanet terimi ilk olarak 20. Yüzyıl sosyologlarından Robert Merton tarafından ortaya atılmıştır. Kendini gerçekleştiren kehanet, olması düşünülen bir durumun gerçekliğe dönüşmesidir. Örneğin “bugün çok kötü bir gün yaşayacağını düşünen bir kişi isteyerek olmasa da bilinçaltına yerleşen bu düşünce nedeniyle davranışlarını olumsuz yönde etkiler ve kötü bir gün geçirir. Bu durumda düşündüğü ihtimal gerçekleştiği için “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” denilmektedir.

 

Bu konu hakkında bizim kültürümüzde “birçok söz var. Örneğin “sakınan göze çöp batarmış””, “”bir şeyi kırk kere dersen olur”” gibi.

Bu nedenle günümüzü kötü geçeceğini düşünmek yerine kendimize “iyi düşünelim iyi olsun” demek olumlu yönde kendini gerçekleştiren kehanet olacaktır.

Bu durum aynı zamanda “Pygmalion etkisi” olarak da adlandırılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Kendini Vermek Verimli Olmak

   Arkadaslar başka bir forumda bulmuştum ama kaybettim,   ayetel kürsü, nas, felak ile zihin açma hakkında. bu güzel ayetleri zihin için nasıl kullanmak gerekir?   ve ben çok sabirsizim bu ayetlerle nasıl kendime şekil düzen verebilirim? Lütfen Allah rızası için yardım edin.

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • Sevdiğine Kendini Sevdirme Kendini Düşündürme

   muhabbet için her kim ki sabah namazından sonra hiç bir kimse ile konuşmadan 3 gün 3 sabah namazından hemen sonra 101 kere aşağıdaki esmai şerifi hulusu kalp ile okursa allahın izniyle seni düşünmekten deli divane olur gayet mücerreptir.. Not_Denendi bismillahirrahmanirrahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyul azim ya kadim ya daim ya veter baid ya samed ya men lem yelit velem yulet velem yekünlehu küfüven ehat sallallahu teala aleyhi ecmain....

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Ne Bilmediğini Bilmek:Kendini Bilmektir

   İlimden daha güzel, daha üstün meşguliyet ne olabilir ki? "İnsanlar dört kısımdır: 1. Bilen ve bildiğini bilen insandır ki, âlim budur. 2. Bilen fakat bildiğinin farkında olmayan kimsedir ki, bu kimse uykudadır, onu uyandırınız. 3. Bilmeyen fakat bilmediğini bilen kimsedir ki, bu doğruya ulaşmayı ister, siz onu doğru bilgiye ulaştırınız. 4. Bilmeyen fakat bilmediğini de bilmeyen kimsedir ki, bu güvenilmezdir.     "Bildiği ile amel etmeyenler (sayfaları ilimle dolu) kitap ve defter gibi

   , Yer: Felsefe Tartışma Platformu

  • Ya Gaf,Ya Def,Ya Hayrun,Ya Halaf ne demektir?

   Bir yakınıma sıkıntılarından kurtulması için arkadaşı 70.000 defa okumasını söylemiş.Bu zikri bilen varmı?

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

×
×
 • Yeni Oluştur...