Jump to content

İş Görüşmesinde Maaş Konuşulur Mu?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zorlu iş hayatına adım atmadan önce şirketlerin insan kaynakları sorumluları ile birlikte birçok iş görüşmesinde bulunmak doğal bir süreçtir. Bu görüşmelerde belirlenen stratejiler, işe alım sürecini de önemli oranda etkiler.

 

 

İş görüşmelerinde kişilerin doğal davranması çok önemlidir. Günlük hayat içerisindeki davranışların temel alınarak görüşmelerde rahat ve içten olmak gerekir. Fazla mesafeli ve gergin bir ilişki, işverene rahatsızlık verebilir. Ancak aşırı samimi bir şekilde de davranılmamalıdır. Jest ve mimiklerin yerinde kullanılması, yeri geldiğinde gülünmesi ve söylenilenlerin hareketlerle onaylanması gibi davranışlarda bulunulabilir.

 

 

İş mülakatlarında önemli olan bir diğer nokta işe çalışma saatleri ve maaş miktarıdır. Profesyonellik bakımından bu noktada dikkatli olmak gerekir. Bazı firmalar, görüşmelerden önce maaş beklentisini ve çalışma saatlerinin düzenini başvuru formları ile değerlendirebilir. Bu formlarda düşünülen ve istenilen miktarların belirtilmesi önemlidir. Diğer yandan çalışma saatleri, maaş belirlenmesinde etki edebilir. Örneğin yarı zamanlı bir çalışma durumu söz konusu ise tam zamanlı ücretine yakın bir miktar istenmemelidir.

 

 

Başvuru formlarının dışında işveren ile yapılan mülakatlarda kişiler doğrudan maaş konusunu sorabilir. Bu tip bir sorunun gelmesi durumunda soruyu cevapsız bırakmak çok hoş karşılanmayabilir. Bu noktada, işin bulunduğu sektöre, alana veya şehire göre önceden bir piyasa araştırması yapılmalıdır. Diğer yandan kişinin tecrübesi ve bilgi birikimi bazında kendisini değerlendirmesi ve şirketin büyüklüğüne göre kafasında bir maaş skalası belirlemesi gerekir. Bunlar değerlendiriliğinde düşünülen rakamın söylenmesinde bir sakınca yoktur.

 

 

Maaş konusunda iş görüşmesine kadar bir değerlendirmede bulunulması durumunda ise konunun kibar bir şekilde değiştirilmesi de mümkündür. ''İş hakkında biraz daha konuşabilir miyiz?'' veya ''Sizin düşündüğünüz rakam nedir?'' gibi sorular iş görüşmesinde kişiye zaman kazandıracağı gibi maaş rakamının şekillenmesine de yardımcı olur.

 

 

İş görüşmelerinde maaş konuşulurken görüşme bir pazarlık havasına girmemelidir. Belirtilen ücret karşısında bir değerlendirme yapacağınızı söylemeniz veya düşünülen rakamın bir aralık olarak verilmesi görüşmenin verimli geçmesine yardımcı olabilir. Bu sayede bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kalifiye eleman alımlarında en son bakılan maaş bölümüdür..Ortalamanın üstünde bir maaş yazıp bu bölümü unutun..Çünkü hedef uygun nitelikte ve vasıfta kişiyi bulmak..Bir muhasebecisinniz mesela..Maaş aralığı 1500-2500 olsun..Siz 2300 rhatlıkl yaazın ve bu bölümü unutun..Zira firmalar istediğiniz miktarı değil kendi belirledikleri miktarı verecektir..

siz aranan kişi olduğunuza ikna ederseniz ,aranılan vasıfta olduğunuzu ikna ederseniz zten onlar sizi belirledikleri ücrete ikna yoluna gidecektir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...