Jump to content

Diş Sağlığına İyi Gelen Besinler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Sağlıklı yaşam için özen gösterilmesi gereken en önemli bölgelerden birisi olan ağız ve diş bakımı düzenli yapılırsa uzun yıllar boyunca sağlamlığını koruyabilir. Diş fırçalamanın yanı sıra diş sağlığına iyi gelen besinlerle de bu bakım desteklenebilir.

 

 

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde diş sağlığına iyi gelen besinler şu şekildedir:

 

 

Kereviz

 

 

Kereviz diş sağlığını birçok açıdan koruyan bir besindir. Çiğnenerek tüketilebilen kereviz tükürük üretilmesini artırır. Bu tükürükler çürüklere neden olan virüslerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bununla birlikte kerevizin içerisinde yer alan lif ve sert yapısındaki mineraller, diş etlerini masaj yaparak besler ve diş aralarındaki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar.

 

 

Peynir

 

 

Süt ürünleri içerisinde peynirin diş sağlığında ayrı bir yeri vardır. Ağız içerisindeki pH değerinin korunmasını sağlayan peynir, çürüklere karşı dişlerin yapısını güçlendirir. Yeni çürüklerin oluşması da peynir ile engelllenebilir. Şekerli gıdalardan sonra bir parça peynir tüketilmesi şekerin diş üzerindeki zararlı ve çürütücü etkisini ortadan kaldırır. İçeriğindeki protein ve kalsiyum da diş yapısının sağlamlaşmasını sağlar.

 

 

Kivi

 

 

Kivi içerisinde bol miktarda C vitamini bulundurur. C vitamini eksikliğinde diş etlerinde rahatsızlıklar meydana gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ve peridontal rahatsızlıklardan kaçınmak için bol miktarda C vitamini içeren kivi tüketilmelidir. Yumuşak bir yapıda olması nedeniyle dişlere zarar vermez.

 

 

Maydanoz

 

 

Maydanoz hem diş hem de ağız sağlığı için çok faydalıdır. Ağız kokularının giderilmesini sağlayan maydanoz, diş çürüklerinin de ortadan kalkmasını sağlar. Maydanoz aynı zamanda dişlerin beyaz görünmesine de yardımcı olur.

 

 

Çilek

 

 

Dişlere ve diş etlerine iyi gelen bir meyve olan çilek, diş taşlarını doğal yöntemlerle temizler. Çileğin yapısında bulunan asitler diş aralarında bulunan taşları eritir ve bu bölgelerin temizlenmesini sağlar.

 

 

Elma

 

 

Dişlerin güçlenmesini sağlayan elma dişlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Havuç ile birlikte ısırılarak yenilmesi dişler için daha faydalıdır.

 

 

Balık

 

 

Balık içerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurur. Özellikle fosfor ve demir gibi mineralleri içermesi dişleri güçlendirir. Diş çürüklerini engelleyen ve dişlerin daha sağlam bir yapıda olmasını sağlayan bir besindir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...