Jump to content

Kral Tutankhamun, Kraliçe Nefertiti ve Karman Çorman Bir Aile Ağacı


Önerilen Mesajlar

2606_m.jpg

 

Nefertiti'nin gizemi, ünlü firavun Tutankhamun'un mezarını araştıran arkeologların peşini bırakmıyor.

 

Kral Tutankhamun’un mezarında yapılan yeni araştırmalarda gizli odalarla karşılaşılırsa, bu bölümlerin delikanlı firavunun iki taraftan akrabası kayıp kraliçe Nefertiti’nin gömütünü barındırdığı ortaya çıkabilir mi? Eğer öyleyse, iç içe geçmiş karmaşık aile ilişkilerine yeni bir mumya daha eklenecek demektir.

 

Mısır’daki Krallar Vadisi’nde ve civarında bir yüzyıldır yapılan kazı çalışmalarında 64 mezar ve bunlara bağlı odalar ortaya çıkarıldı. Kral Tutankhamun’un, KV62 olarak bilinen hazinelerle dolu gömütü açık farkla bunların en ünlüsü. Ancak antik Mısır’ın 18. ve 19. hanedanlarından başka kraliyet mezarları ve mumyaları da gün ışığına çıkarıldı.

 

Mısırlı araştırmacılar, 2007’den bu yana 16 kraliyet mumyası üzerinde genetik testler yaptı. Bu fotoğraflarda görülenler Tutankhamun’un en yakın ve en sevgili akrabaları: Büyük anne-babası, anne-babası, karısı, mezarında bulunan ve büyük olasılıkla kızları olan mumyalanmış iki fetüs.

 

Ancak bu dönemden henüz bulunamamış bir başka efsanevi kraliyet mumyası var ki, ne zaman bu kraliyet mezarlığında yeni bir keşif yapılsa adı gündeme geliyor: Güzel Kraliçe Nefertiti. Tutankhamun’un babası Akhenaten’in esas karısıydı. Tutankhamun’un annesi ise adını bilmediğimiz başka bir kadındı. Yani Nefertiti, Tutankhamun’un üvey annesiydi.

 

Tutankhamun’un aile bağları, o dönem kraliyet ailesi arasında yaygın olan ensest geleneği nedeniyle daha da karmaşık bir hal alıyor. Tutankhamun, Nefertiti ile Akhenaten’in kızları olan, yani yarı kardeşi Ankhesenamun ile evlenmişti. Yani Tutankhamun'un üvey annesi Nefertiti aynı zamanda ünlü firavunun kayınvalidesiydi.

 

firavun-tutankamon-mezar-1.jpg

 

Tutankhamun

Antik Mısır’ın en ünlü firavunu, kardeşler arası birleşmeden dünyaya gelmişti. Akraba evliliği, çarpık ayak özrüyle doğmasına yol açmış ve olasılıkla aynı babadan kardeşi de olan karısıyla bir çocuk yapmasını engellemiş olabilir.

 

firavun-tutankamon-mezar-2.jpg

 

Tutankhamun'un Karısı

DNA sonuçları vandallar tarafından kafası koparılan bu mumyanın Kral Tutankhamun’un mezarında bulunan fetüslerin en az birinin annesi olabileceğini gösteriyor. Eğer öyleyse, Akhenaten’in kızı ve Tutankhamun’un tek bilinen karısı Ankhesenamen olma ihtimali yüksek.

 

firavun-tutankamon-mezar-3.jpg

 

Tutankhamun'un Dedesi

III. Amenhotep, 3 bin 400 yıl önce görkemli bir şekilde hüküm sürmüştü. Ölüsü 1898 yılında, dedesi II. Amenhotep’in mezarı KV35’te on kadar başka asille birlikte saklı bulundu.

 

firavun-tutankamon-mezar-4.jpg

 

Tutankhamun'un Büyükannesi

DNA analizleri, bu asil güzelin III. Amenhotep’un karısı ve Tutankhamun’un büyükannesi Tiye olduğunu ortaya koyuyor. Bir kraliçenin gömü pozu olarak yorumlanan bir duruşla, sol kolu göğsü üzerinde kıvrılmış olarak mumyalanmış. Mısır’ın kuru iklimi sayesinde saçları bozulmadan kalmış.

 

firavun-tutankamon-mezar-5.jpg

 

Tutankhamun'un Babası

Kötü şekilde çürümüş bu mumya 1907’de keşfedildi. Parçalanmış tabutu üzerindeki kraliyet sıfatları, tek bir tanrıya tapmak için ülkenin tanrılarını hiçe sayan kâfir firavun Akhenaten olabileceğini gösteriyordu. DNA analizleri mumyanın Tutankhamun’un babası olduğunu belgeledi.

 

firavun-tutankamon-mezar-6.jpg

 

Tutankhamun'un Annesi

DNA testlerine göre Genç Hanım olarak bilinen bu mumya, Akhenaten’in hem anne-baba bir kızkardeşi hem de oğlu Tutankhamun’un annesi. Genç Hanım, muhtemelen II. Amenhotep ve Tiye’nin varlığı bilinen beş kızından biriydi.

 

firavun-tutankamon-mezar-7.jpg

 

Tutankhamun'un Kızları mı?

Tutankhamun’un mezarında en az yedi aylık gebelik sürecine ait bir fetüs (sağda) ile daha ufak ve kırılgan bir fetüs bulundu. Biri veya her ikisi birden kralın kızları olabilir. Birlikte yerleştirilmiş tabutlarda (solda) Tutankhamun’un büyükannesi Tiye’ye ait olabilecek bir tutam saç bulundu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Keloğlan Mücevher Ağacı

   KELOĞLAN MÜCEVHER AĞACI Zaman gelmiş, zaman geçmiş. Günler gelmiş, aylar geçmiş. Aylar gelmiş, yıllar geçmiş. Keloğlan elli iki yaşına girmiş, nereden duyduysa adını duymuş, kafasında iyice yer edinmiş, mücevher ağacını bulmak üzere yola çıkmış. Keloğlan gele geçe, pınardan soğuk su içe, yolu bir ormana düşmüş. Ormanın adını sorarsanız, Keloğlan bilmez, bana sorarsanız ben hiç bilmem, ağaçlarla dolu bir yermiş.  Keloğlan sağına bakmış ağaç, soluna bakmış ağaç, gitmiş gitmiş hep ağaç. Bu duru

   , Yer: Masallar

  • Bilgi Ağacı / Humberto R. Maturana, Francisco G. Varela

   Şilili iki bilim adamı, Humberto R. Maturana ile Francisco J. Varela tarafından 1984 yılında yazılan Bilgi Ağacı sahiden çığır açan, öncü kitaplardan biri oldu. Bugün, bilim alanında son on-on beş yıla damgasını vuran sinirbilim, evrimci psikoloji, karmaşıklık çalışmaları ve bilinç çalışmaları alanında geliştirilen pek çok tez, bu kitapta oldukça sade bir dille ve bol resimle anlatılan "bilişsel inşacılık" kuramı tarafından önceleniyordu. Amerika'da birçok üniversitenin ders programlarına dahil

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Eş, Aile, Sevgili İçin Aranılan Terkip ve Dualar...

   Sevgi ve Muhabbet için Dualar Bölümünde aradığınız bir duayı bulmak için yada hangi duanın etkili olup olmadığı hakkında fikir edinmek, hangi duanın nasıl okunduğunu öğrenebilmek ve hangi duaları okuyup sonuç aldığınızı anlatmanız için vs.....bu konudan yardım almanız amaçlı açılmıştır..

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • İş Bulmak ve Borçlardan Kurtulmak,Aile İçi Sorunlar İçin

   Sıkıntıda olan,işsiz kalan,tehlikeli durumlarla karşılaşan kişiler şayet günde 1ooo(Bin) defa veya daha fazla bu ayeti kerimeyi okursa en kısa zamanda selamete çıkarlar.   Okunuşu: “Vemen yettekıllahe yec’al lehu mahracen, ve yerzukhu min haysü lâ yahtesib.. Ve men yetevekkel alallahi fehuve hasbuh”   Anlamı:” Kim Allah için korunanlardan olmuşsa,Allah da ona bir çıkış noktası verir.Ve ona umut etmediği yerden hesapsız rızık verir.Kim Allah’a tevekkül ederse,Allah ona yeter.” Bu ayeti ke

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Aile Geçimsizliği ,Eve Geç Gelen Eşler ve Alkol İçene

   Aile Geçimsizliğine Karşı Dua;   Bir Fatifa, Üç ihlas okunarak sevabı Hazreti peygamber (s.a.v)'in ruhuna hediye edilir.Sonra sabah ve akşam :   Hasbiyellahü la ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azıym   Yedişer defa okuyan kimse mesud bir ile hayatı geçirir.Dünyanın sıkıntısından kurtulur.Huzurlu bir hayat elde eder. (Arif PAMUK Resulullah dilinden dualar)   SAF SURESİNİ 70 defa okuyan kimse aile huzursuzluğundan kurtulur. __________________________________________

   , Yer: Büyü

×
×
 • Yeni Oluştur...