Jump to content

Kral Tutankhamun, Kraliçe Nefertiti ve Karman Çorman Bir Aile Ağacı


Önerilen Mesajlar

2606_m.jpg

 

Nefertiti'nin gizemi, ünlü firavun Tutankhamun'un mezarını araştıran arkeologların peşini bırakmıyor.

 

Kral Tutankhamun’un mezarında yapılan yeni araştırmalarda gizli odalarla karşılaşılırsa, bu bölümlerin delikanlı firavunun iki taraftan akrabası kayıp kraliçe Nefertiti’nin gömütünü barındırdığı ortaya çıkabilir mi? Eğer öyleyse, iç içe geçmiş karmaşık aile ilişkilerine yeni bir mumya daha eklenecek demektir.

 

Mısır’daki Krallar Vadisi’nde ve civarında bir yüzyıldır yapılan kazı çalışmalarında 64 mezar ve bunlara bağlı odalar ortaya çıkarıldı. Kral Tutankhamun’un, KV62 olarak bilinen hazinelerle dolu gömütü açık farkla bunların en ünlüsü. Ancak antik Mısır’ın 18. ve 19. hanedanlarından başka kraliyet mezarları ve mumyaları da gün ışığına çıkarıldı.

 

Mısırlı araştırmacılar, 2007’den bu yana 16 kraliyet mumyası üzerinde genetik testler yaptı. Bu fotoğraflarda görülenler Tutankhamun’un en yakın ve en sevgili akrabaları: Büyük anne-babası, anne-babası, karısı, mezarında bulunan ve büyük olasılıkla kızları olan mumyalanmış iki fetüs.

 

Ancak bu dönemden henüz bulunamamış bir başka efsanevi kraliyet mumyası var ki, ne zaman bu kraliyet mezarlığında yeni bir keşif yapılsa adı gündeme geliyor: Güzel Kraliçe Nefertiti. Tutankhamun’un babası Akhenaten’in esas karısıydı. Tutankhamun’un annesi ise adını bilmediğimiz başka bir kadındı. Yani Nefertiti, Tutankhamun’un üvey annesiydi.

 

Tutankhamun’un aile bağları, o dönem kraliyet ailesi arasında yaygın olan ensest geleneği nedeniyle daha da karmaşık bir hal alıyor. Tutankhamun, Nefertiti ile Akhenaten’in kızları olan, yani yarı kardeşi Ankhesenamun ile evlenmişti. Yani Tutankhamun'un üvey annesi Nefertiti aynı zamanda ünlü firavunun kayınvalidesiydi.

 

firavun-tutankamon-mezar-1.jpg

 

Tutankhamun

Antik Mısır’ın en ünlü firavunu, kardeşler arası birleşmeden dünyaya gelmişti. Akraba evliliği, çarpık ayak özrüyle doğmasına yol açmış ve olasılıkla aynı babadan kardeşi de olan karısıyla bir çocuk yapmasını engellemiş olabilir.

 

firavun-tutankamon-mezar-2.jpg

 

Tutankhamun'un Karısı

DNA sonuçları vandallar tarafından kafası koparılan bu mumyanın Kral Tutankhamun’un mezarında bulunan fetüslerin en az birinin annesi olabileceğini gösteriyor. Eğer öyleyse, Akhenaten’in kızı ve Tutankhamun’un tek bilinen karısı Ankhesenamen olma ihtimali yüksek.

 

firavun-tutankamon-mezar-3.jpg

 

Tutankhamun'un Dedesi

III. Amenhotep, 3 bin 400 yıl önce görkemli bir şekilde hüküm sürmüştü. Ölüsü 1898 yılında, dedesi II. Amenhotep’in mezarı KV35’te on kadar başka asille birlikte saklı bulundu.

 

firavun-tutankamon-mezar-4.jpg

 

Tutankhamun'un Büyükannesi

DNA analizleri, bu asil güzelin III. Amenhotep’un karısı ve Tutankhamun’un büyükannesi Tiye olduğunu ortaya koyuyor. Bir kraliçenin gömü pozu olarak yorumlanan bir duruşla, sol kolu göğsü üzerinde kıvrılmış olarak mumyalanmış. Mısır’ın kuru iklimi sayesinde saçları bozulmadan kalmış.

 

firavun-tutankamon-mezar-5.jpg

 

Tutankhamun'un Babası

Kötü şekilde çürümüş bu mumya 1907’de keşfedildi. Parçalanmış tabutu üzerindeki kraliyet sıfatları, tek bir tanrıya tapmak için ülkenin tanrılarını hiçe sayan kâfir firavun Akhenaten olabileceğini gösteriyordu. DNA analizleri mumyanın Tutankhamun’un babası olduğunu belgeledi.

 

firavun-tutankamon-mezar-6.jpg

 

Tutankhamun'un Annesi

DNA testlerine göre Genç Hanım olarak bilinen bu mumya, Akhenaten’in hem anne-baba bir kızkardeşi hem de oğlu Tutankhamun’un annesi. Genç Hanım, muhtemelen II. Amenhotep ve Tiye’nin varlığı bilinen beş kızından biriydi.

 

firavun-tutankamon-mezar-7.jpg

 

Tutankhamun'un Kızları mı?

Tutankhamun’un mezarında en az yedi aylık gebelik sürecine ait bir fetüs (sağda) ile daha ufak ve kırılgan bir fetüs bulundu. Biri veya her ikisi birden kralın kızları olabilir. Birlikte yerleştirilmiş tabutlarda (solda) Tutankhamun’un büyükannesi Tiye’ye ait olabilecek bir tutam saç bulundu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...