Jump to content

İsrailli Köylüler Artık Tezek Yakmıyor, Doğalgaza Dönüştürüyor


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

[h=2]Bölge ülkeleriyle yaşadığı sorunlar nedeniyle kısıtlı imkanlara sahip olan İsrail'in çöl bölgelerindeki köylerinde, halk elektriğini ve doğalgazını kendisi üretiyor.[/h]1 saat önce

İsrail'in çöl bölgelerinde kalan ve devletin elektrik dahi veremediği köylerde, köy halkı elektriğini güneş panelleri ile doğal gazını da hayvan dışkısıyla üretiyor. İsrail'de bir köy halkı, artık inek dışkısından tezek yapmıyor. İçini hayvan dışkısı ile doldurduklar büyük beyaz bir hangardan biyolojik gazlarını üretiyor.

BİR KOVA DIŞKIYLA İKİ SAAT YEMEK YAPIYORLAR

Euronews.com'un haberine göre üretilen gaz borular yardımı ile evlerin içerisine taşınıyor ve bir ocak yarımıyla da yemek yapmak için kullanılıyor. Yaptıklaır işlemi anlatan köylü kadınlardan biri, suyla karıştırdığ bir kova hayvan dışkısının iki saat yemek pişirilecek kadar doğal gaz üretebildiğini söylüyor. Bu sistemi kullanmaya başlamadan önce odunla yemeklerini pişirdiklerini anlatan köylü kadın, yağmurlu havalarda evin içine taşınan bu yöntemin tehlikeli ve zahmetli olduğunu söylüyor.

BAĞIRSAK GİBİ ÇALIŞIYOR

Filistinli mühendis Amer Rabaya tarafından İsrail için geliştirdiği sistemi,"Buradaki ana fikir tüm dışkıyı içine alabilecek ve öğütecek bir organ geliştirmekti. İçerisinde bakterilerin bulunduğu bizimkine benzeyen bir bağırsak, işte bu bağırsak evde yakıt olarak kullanacağımız gazları üretiyor" şeklinde anlattı.

SEBZE VE MEYVE ATIĞI İLE DE ÇALIIYOR

Kolay kurulumu olan ve 500 Euro'luk maliyete sahip biogaz makinesi şuanlık ülkende 100'den fazla hanede kullanılıyor. Kendi biogazlarını üreten vejetaryen çift Karine ve Ömer'de ise evlerinin bahçesine kurdukları makineyi içerisine meyve ve sebze artıkları atarak çalıştırıyorlar.

 

http://www.sondakika.com/haber/haber-israilli-koyluler-artik-tezek-yakmiyor-dogalgaza-7939979/

 

 

[h=1][/h]

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Insan mecbur kalinca neler yapiyor, vay anasini. Maliyeti de cok dusukmus. Zahmetli gercekten evet ama demekki dogaya zarar vermeden, baska bir ulkeye muhtac olmadan enerji uretmek de mumkunmus. Biogaza gecen ulkelerle ilgili yazi okumustum, umarim bir gun daha az zahmetli sekilde bizim ulkemizde de vuku bulur. Benim köyüm de hala tezek yakiliyor, ben de yapmistim kucukken tezek. Bu sistem onun kadar igrenc ve zahmetli degildir herhalde :))

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Adanus Artık Babanus Olmuştur

      Siteye girme fırsatı bulamıyorum zaman su misali.İlk Babalığı tattdığım an, tarih 29.05.2019 ,saat 11-31 itibarıyla.Rabbime sonsuz  şükürler olsun.Yüce Mevlam isteyenlere benden fazla 2 mislini versin İnşallah.( önemli dip notumuz: ilgilenenlere 2 misli kasıttan kastımız daa sonra açıklayacağımız sebeblerden mütevellit 2 kere düşünmeyi salık veririz) 

      , Yer: Haber ve Duyurular

×
×
  • Yeni Oluştur...