Jump to content

Istakoz Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ilık sularda yaşayan ıstakozlar Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi'nde bulunurlar. Oldukça lezzetli bu deniz canlısı çoğunlukla Marmara Adaları'nın taşlık kıyılarında, Çanakkale ve İstanbul Boğazları'nda avlanır. Istakozlar yazın kayalıklara çekilir. Kışın ise suların derinliğine inerler. Fanyalı ağ, ıstakoz sepeti, el ile toplama, zıpkın ve dolanan kakıç ile yakalanırlar.

 

 

Fanyalı Ağ İle Avlama: Küçük gözlü tor ağın ön ve arkasına yerleştirilirler. Büyük gözlüdürler. Geniş olması en önemli özelliğidir. Fanyalı ağ üç katlı uzatma ağı olarak da bilinir.

 

 

Istakoz Sepeti İle Avlama: En çok tercih edilen avlama çeşididir. Farklı şekil ve boyuttaki ıstakoz sepetleri yem ile doldurularak denize bırakılır. Yaklaşık 20 dakika sonra denizden alınır. Daha sonra sepetlere tekrar yem koyulur ve denize atılır. Bu şekilde avlama işlemine devam edilmiş olur. Istakoz sepetleri kuru bir şekilde denize bırakılmaz. Kuru olan sepet denizin içerisinde suya battıkça ses çıkarır. Istakoz bu sesi duyar ve sepetten korkar. Sepete girmek istemez.

 

 

El İle Toplama: Istakoz avlamayı alışkanlık haline getirmiş kişiler bu yöntemi tercih ederler. Kabuğu sert olduğu için ele alınması kolaydır. Fakat kıskaçları ile eli sıkıştırması olasılığı yüksektir.

 

 

Zıpkın İle Avlama: Kabuğunun sert olmasından dolayı zıpkın ile vurmak kolay değildir. Amatör avcılar bu yöntemi tercih etmezler. Ayrıca zıpkın ile vurulan ıstakoz parçalanır. Kötü bir görüntü oluşur. Lezzet avcıları etin parçalanacağını düşündükleri için zıpkın ile avlama yöntemine başvurmazlar.

 

 

Dolanan Kalkıç İle Avlama: 1 metre uzunluğunda olan kargının uç kısmına eski barbunya ağı bağlanır. Ortasına yem sabitlenir. Bu sisteme de dolanan kakıç ismi verilir.

 

 

Istakozlar geceleri avlanırlar. Aydınlık gecelerde yemlerini kolaylıkla bulurlar. Dolgun bir görünüme kavuşurlar. Ancak karanlık gecelerde zorlanırlar. Bu durum görünümlerinin zayıf olmasına neden olur. Bu nedenle de ıstakoz avlamak için en uygun zaman aydınlık gecelerdir. Yavru ıstakozların kabuk değiştirme dönemleri vardır ve senede bir defa gerçekleşir. Yavru ıstakozların en savunmasız olduğu bu dönemde avcılar hazır şekilde bekler. Istakoz avı için en uygun zaman mayıs ve temmuz ayları arasındaki zamandır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...