Jump to content

Barbunya Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Son derece lezzetli yerli bir balık ırkı olan barbunya Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de yaşar. Boyları genelde 15-20 cm, ağırlıkları 55-80 gr arasındadır. Nadiren de olsa 50-70 cm uzunluğa ve 350 gram ağırlığa erişebilir. Başı vücuduna göre daha büyüktür. Vücut yapısı yanlardan basık, oval şekildedir. Derisinin üstü pullarla kaplıdır. Ancak pulları kolay ayıklanır. Her mevsim avlanabilen, eti lezzetli bir balıktır. Dişileri erkeklere göre daha büyük olur.

 

 

Barbunya balığı kumu seven ve kumda yaşayan dip balığıdır. 2 metre ile 50 metre arasında yaşamını sürdürür. Kayalık yerlerde de bulunurlar ve ufak sürüler halinde gezerler. Yoğun olarak nisan ve haziran ayları arasında avlanırlar. Barbunya balığı birçok yöntemle avlanabilir. Ağırlıklı olarak barbunya avı fanyalı ağlarla yapılır. Fanyalı ağlarla yapılan avda, ağ suya yarım ay şeklinde bırakılır. Bu işlemden sonra denize taş atarak veya ortası delik ve ipe bağlı kış kış adı verilen taşları denize atıp çekmek suretiyle dipte yayılmış olan sürü, ağın açık ağzına doğru ürkütülüp ağa doğru yönlendirilir.

 

 

Yine fanyalı ağla yapılan diğer bir av şekli ise akşam güneş batarken güneş istikametine doğru, ağın denize yarım ay şeklinde bırakılıp ertesi sabah güneş doğmadan toplanmasıdır. Akşamdan sabaha geçen süre zarfında bir yerden diğer bir yere hareket eden sürü, ağa vurur ve kendi kendine yakalanmış olur. Bu yöntem ile sadece barbunya değil, daha birçok cins balık yakalanabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ağın güneş doğmadan toplanmasıdır. Ağ toplanması geciktirilirse güneşle beraber beslenmeye başlayan çağanoz, deniz çiyanı gibi deniz canlıları ağdaki balıkları parçalamaya ve yemeye başlar.

 

 

Barbunya fanyalı dışında oltayla da avlanır. Barbunya takımında yem olarak deniz kurdu veya deniz solucanı kullanılır. Genellikle dibe batacak uzunlukta 70- 80 metrelik ve 0.5 cm’lik misina tercih edilir. Takım iğnelerine deniz kurdu takıldıktan sonra, misina yavaş yavaş suya bırakılır. Oltanın tamamen dibe inmesi beklenir. Oltada hareketlilik olunca hemen çekilmemesi gerekir. Sürüler halinde gezen barbunyaların birkaç tanesi oltaya gelebileceğinden balığın yemi iyice yutması beklenir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...