Jump to content

Bas Gitar Çalma Teknikleri


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

En önemli özelliği parmaklardan destek alınarak çalınması olan bas gitar ayakta ya da oturarak kullanılabilir. Sağ el ile vuruş yapılır. Sol el ile ise temiz ses çıkartılır. Sağ el ile vuruş yapılırken sol el teller üzerine kapatılırsa teller susturulmuş olur.

 

 

Sağ El Tekniği: Bilek rahat bir şekilde bırakılmalıdır. Bilek düz ve rahat bir biçimde bırakılırsa parmakların vuruşları daha güzel olur. Parmaklar baş parmaktan başlayarak harflerle isimlendirilir. Bu harfler şu şekildedir: E-İ-M-A-Ş. Genellikle vuruşlarda İ ve M parmakları kullanılır. Ancak diğer parmaklar da çalma tekniklerini geliştirmek için kullanılabilir. Tek parmak ile vuruş gerçekleştirilmez. Bu nedenle sadece 2 parmak kullanılmalıdır. Başlangıç aşamasında tek parmak ile çalmaya çalışanlar ilerleyen dönemlerde hızlı bir performans sergileyemezler. Sağ elin bas gitar üzerindeki yeri de önemlidir. Sağ el gitarın sapına yaklaştıkça daha tok sesler elde edilir. Orta kısımda ise manyetik sesler elde edilir. Bu kısım bas gitardan almak istenilen sesi verir. Eşiğe yakın olan en uç kısımda daha mit frekansta sesler elde edilir. Başlangıç aşamasında sağ el orta kısımda bulunmalıdır. Zamanla hareket kabiliyeti bu şekilde artar. Baş parmak manyetik üzerinde tutulmalıdır. Çünkü farklı bir gitar kullanmak istenildiğinde uyum sağlamakta zorluk yaşanır. Baş parmak en üstte bulunan tel üzerinde durmalıdır. Bu teknik tellerin boşta kalmasını önler. Bilek gitardan ayrılmamalıdır. El ise tellere yakın olmalıdır. Parmaklar ile yapılan aşağıdan yukarıya doğru hareketler avuç içine doğru olmalıdır.

 

 

Sol El Tekniği: Sol elin duruşu ve oturma pozisyonu bu duruşta önemlidir. Sol el gitarı taşımamalıdır. Bilekte eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. Parmak ucu ile boğumu arasındaki noktaya basmak sağlıklı ses çıkarmayı sağlar. Başlangıçta parmak uçlarında sertlikler oluşabilir. Gitar üzerinde basılan yer ise perde demirinin yanı olmalıdır. Daha kolay ve hızlı bir şekilde çalmak için sol el parmakları işaret parmağından başlanarak numaralandırılır.

 

 

Sol ve Sağ El Koordinasyonu: Sol el tekniklerini kavrarken sağ el de ihmal edilmemelidir. Her iki el de hareket ettirilmelidir. Isınma hareketleri çalışmalara olumlu bir şekilde yansır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...