Jump to content

Masör Nasıl Olunur?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hijyen ve sağlık kurallarına dikkat ederek masaj uygulamasıyla ilgili teorik ve pratik bilgi sahibi olan kişilere masör denilir. Dilimize Fransızcadan geçmiştir. Bu meslek grubunda olan kişiler belirli bir süre içerisinde kendi başına iş becerisine sahip olur.

 

 

Masör olmak için öncelikli olarak masörlük sertifikasına sahip olunmalıdır. Bu sertifikası olan herkes Spa merkezlerinde, masaj salonlarında, otellerde ve kaplıcalarda masörlük yapabilir. Milli Eğitim Bakanlığı'nda masör eğitimi sertifikası veren özel eğitim kurumlarında masörlük öğrenilebilir. Mesleğin gerektirdiği işleri yapabilecek fiziksel ve bedensel özelliklere sahip olmak aranan ilk şarttır.

 

 

Güzellik salonları başta olmak üzere masörlerin thalasso, terapi ve özel tedavi merkezlerinde çalışmaları mümkündür. Bununla birlikte spor kulüplerinde sporcuların masajlarından sorumlu kişi de olabilir. Rahatlama ve gevşemenin yanı sıra tedavi amaçlı da masaj yapılabilir.

 

 

Masörlük eğitiminde Güzellik ve Cilt Bakım Hizmetleri alanı içerisinde kullanılması gereken ekipmanlar kullanılır. Bu eğitimlerde görev alan öğreticiler sertifikalı ve masörlük alanında en az 10 yıl tecrübeli kişilerdir. Ayrıca Güzellik ve Cilt Bakım Hizmetleri alanında akademik eğitim almış kişilerden de yardım alınabilir.

 

 

Masörlük eğitiminin sonunda bir değerlendirme sınavı yapılır. Bu sınav uygulamalı olarak gerçekleşir. Sınavda başarılı olan kişiler masörlük sertifikası almaya hak kazanır. Yeterlilik, bilgi, beceri ve davranış başta olmak üzere teorik bilgiler üzerinden sınav değerlendirmeleri usta öğreticiler ve eğitimenler tarafından yapılır.

 

 

Masörlük eğitim sertifikasının süresi 1000 saat ile 600 saat arasında değişir. Eğitim esnasında kursiyerlere Sosyal İletişim, İş Hayatında İletişim, Diksiyon, Kişisel Gelişim, Meslek Etiği, Araştırma Teknikleri gibi teorik dersler de verilir. Bununla birlikte Fizyoloji, Kişisel Hijyen, Cilt Bakımı, Vücut Masajı, Aroma Terapi Masajı, Taş Masajı, Thai Tekniği, Modern Spa Masajı, Otantik Spa Masajı, Termal Bakım, Dekolte ve Yüz Masajı gibi masaj teknikleri ve türleri hakkında da eğitim verilir.

 

 

Kursiyerler gerekli olan durumlarda ikinci bir dalda uzmanlaşarak sadece ilgili olduğu alanda masörlük de yapabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...