Jump to content

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Batı Avrupa ülkelerinden Fransa'da 90 gün veya daha az bir süre kalmak isteyen ve turistik amaçlarla gelen ziyaretçilerin Schengen vizesi almaları gerekir. Ancak diğer koşullarda (özellikle oturma ve çalışma izinleri için) Ankara Fransa Büyükelçiliği'ne, İstanbul Fransa Başkonsolosluğu'na ve VFS Global Vize Başvuru Merkezleri'ne başvurulmalıdır. Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa (Yalova), Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada dahil), Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli (İzmit), Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Uşak illerinde oturan vatandaşların İstanbul'daki Fransa Başkonsolosluğu ile irtibata geçmeleri gerekirken diğer illerde ise Ankara'daki Fransa Büyükelçiliği'yle irtibata geçilmelidir.

 

 

Fransa vizesi için yapılması gereken işlemlerden ilki bu vize için gerekli dosyaların hazırlanmasıdır. Vizenin türlerine göre (Kısa dönemde turizm, aile ve arkadaş ziyareti, ticari, tır şöförü, Pom-Dom-Com-Rom, ülkeler ve yönetimler, evlilik, öğrenci ve sınav, AB pasaportu sahibinin eşi ve aile üyeleri, tıbbi ziyaret, öğrenci ve gezi, diplomatik ve hizmet pasaportu, işverene eşlik eden özel çalışan, sanatçı, maaşlı çalışanlar ve yönetici veya üst düzey personel, geçici görevlendirme, denizci, bilimsel araştırma ve Fransız pasaportu sahibinin eşi, uzun dönemde ise öğrenci, Fransız vatandaşın himayesindeki yabancılar, ziyaretçi, reşit olmayan öğrenciler, Fransız vatandaşının eşi, UE/EEE aile üyeleri ve İsviçre, Fransız vatandaşının Fransız olmayan küçük çocukları, bilim adamları, stajyer, geçici görevlendirme, aile birleşimi, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri, işyeri açma amaçlı, yalın sözleşmeli ve mevsimlik işçi, mevcut şirkette işbaşı ile görevli maaşlı çalışanlar yönetici veya üst düzey personel) şartları değişmekle beraber ana hatlarıyla vize türleri ikiye ayrılır: Uzun dönem vizeler ve kısa dönem vizeler. Buradaki kıstas 90 gün olmakla beraber bu süreden daha az olanların "Kısa Dönem Vizeler" bölümüne başvuru yapmaları gerekir. Ancak hangi koşulda olursa olsun pasaport konularında şu şartlar aranmaktadır ve bu şartlar yerine gelmediği takdirde yeni pasaport alınmalıdır:

 

 

Geçerlilik tarihi, başvuru sahibinin Schengen alanını terk etmeyi düşündüğü tarihten sonra en az 3 ay daha uzun olması

Vizenin ve giriş/çıkış kaşelerinin basılması için en az iki boş sayfaya sahip olması

Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmaması

Bu şartlara uygun olan evraklarla birlikte belirli bir ücret bulunulmalıdır. Bu işlemin ardından ilgili sitelerden online olarak ya da telefonla randevu tarihleri alınır. Bu tarih geldiğinde bulunduğu ile bağlı bulunduğu konsolosluğuna müracaat ederek gerekli evrakları ve başvuru ücretlerini görevliye teslim ederek vize işlemlerine geçilir. 72 saat ile 15 gün arası süren başvuru sürecinin ardından büyükelçilik bu talebi ya kabul eder ya da reddederek pasaportuyla birlikte kullanıcıya iade eder. İade edildiği takdirde ziyaretçinin başvuru yaptığı yere geri gönderilir. Bu durumda başvuru yapan kişiye evraklarındaki eksikliğini gidermeye çalışması tavsiye edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...