Jump to content

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kuzey Avrupa'nın İskandinav yarımadasında yer alan Norveç Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkedir. Kendi enleminde bulunan diğer ülkelere nazaran farklı iklimlere de sahip olan Norveç gerek doğal güzellikleri, gerekse kendine has düzeniyle birçok turistin ilgisini çeken bir bölgedir.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç'ten vize alabilmek için Ankara Büyükelçiliği'nin yanı sıra Ankara, İzmir ve Antalya'da bulunan Vize Başvuru Merkezleri'ne başvurularını teslim etmeleri gerekir. Bu vizeler sırasıyla aile göçmenliği, çalışma amaçlı, ziyaret amaçlı, vatandaşlık, Au Pair (Kültür öğrenme amaçlı), eğitim amaçlı, kalıcı olarak oturma amaçlı, korunma amaçlı ve sağlık amaçlı olmak üzere dokuz çeşit olup bunlardan birisine başvurmak için Norveç Göçmenlik Müdürlüğü'nden (UDI) gelen şartlara uymaları gerekir. (90 günden daha kısa olan ve seyahat amaçlı gelişlerde Schengen vizesi yeterlidir. Oturma ve çalışma vizesi almak isteyenler de başvuru kayıtlarını Norveç Başvuru Portalı üzerinden yapabilir.)

 

 

Bu şartlara uyulduktan sonra ilgili yerlere teslim edilerek randevu aşamasına gelinir. Bu randevu tarihi, gidildiği yere bağlı olarak üç günden başlayıp altı aydan daha uzun süreye kadar da çıkabilir. Randevu tarihi geldiğinde görüşmeye yalnızca başvuran kişinin kendisinin gitmesi gerekir. Vize için gerekli evraklarını yanında getirmeleri önemlidir. Bu aşamadan sonra onaylanma sürecine geçilir. Bu onaylanma süreci duruma göre iki haftadan başlayıp 10 aya kadar çıkabilir. Bu işlem sonunda Norveç Göçmenlik Müdürlüğü (UDI) ya başvuruyu kabul eder ya da reddeder.

 

 

Başvuru kabul edildiği takdirde eğer başvuran kişi Vize Başvuru Merkezi'ne başvurduysa kendisine elektronik ortamdan haber verilir. Bu esnada Büyükelçilik vizeyi basarak Vize Başvuru Merkezi'ne iletir. Ayrıca başvurana kargo ile de vize gönderilir. Ancak bunun için başvuru sırasında belirtilmesi gerekir. Eğer bu kişi Büyükelçilik'ten başvuru yapmışsa Büyükelçilik tarafından kendisiyle iletişime geçilecektir. Bu durumda giriş vizesi için Büyükelçilik'e ziyaret saatleri içerisinde kendisi gider. Randevu bu işlem için gerekli değildir. En son aşama ise oturum kartı alımı sürecidir. Bu süreçte başvurusu kabul edilen kişi Norveç'e giderek Norveç polisiyle randevu talep eder. Yedi gün içerisinde yapılması gereken bu işlemin ardından Norveç vize işlemleri tamamlanmış olur.

 

 

Başvurusu reddedildiği takdirde eğer başvuran kişi Vize Başvuru Merkezi'ne başvurduysa Büyükelçilik tarafından pasaportuyla birlikte red mektubu ilgili merkeze gönderilir. Bu alındıktan sonra koşullarla uygunluğu gözden geçirmeleri ve hatalarını telafi etmeleri tavsiye edilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...