Jump to content

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Türkiye'den Avrupa'ya geçişlerde en çok kullanılan ülkelerden birisi Belçika'dır. Sadece Avrupa'ya giriş için değil, aynı zamanda orada yapılacak olan işler, eğitim ya da turistik amaçlar ile de bu ülkeye gitmek gerekebilir. Bu tür durumlarda ise Belçika vizesi almak gerekir.

 

 

Umuma mahsus pasaport sahipleri Belçika'ya girerken vize almak zorundadırlar. Çünkü Belçika, Schengen Bölgesi'ne ait bir ülke olmasından dolayı bu kişilerden vize ister. Başvuru için akredite edilmiş seyahat acentaları, anlaşmalı aracı kurumlar ve konsolosluklara gidilebilir. Ancak hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri turistik ya da benzer ziyaretlerde Belçika vizesinden muaftırlar.

 

 

Belçika Vizesi İçin Gereken Evraklar

 

 

Başvuru formu: Belçika için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin başvuru formu doldurmaları şarttır. Söz konusu başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, ilgi yerleri imzalanmalı ve üzerine mutlaka tarih atılmalıdır. Başvuru formu İngilizce, Fransızca, Almanca ya da Flemenkçe doldurulabilir.

Gidiş ve dönüş biletleri: Vize veren ülkeler başvuru anında ilk olarak kişinin ülkesine geri dönüp dönmeyeceğine bakarlar. Çünkü geri dönmek niyetinde olmayıp göçmen ya da kaçak şeklinde yaşayan insanların olması ülkelerin istemediği bir durumdur. Bundan dolayı da başvuru sırasında Belçika'ya gidiş ve Belçika'dan dönüş için alınan biletler gösterilir. Bunun yanı sıra ilgili birime ülkeye geri dönmek için çok önemli nedenlerin olduğu bazı evraklar da teslim edilebilir. Bankadaki para ve diğer mal varlıklarını gösteren bir takım dökümanlar da ihtiyaç halinde bu kapsama girer.

Seyahat amacını gösteren belgeler: Kişiler Belçika'ya kimi zaman ticaret için, kimi zaman fuara katılmak için gidebilirler. Bu tarz durumlarda katılım gösterilecek etkinlik ile ilgili belgeler, etkinliğe giriş biletleri ve benzer evraklar başvuru dosyasına konulur. Böylece yetkililer, ne amaçla ülkelerine girilmek istendiğini incelelerler.

Kalınacak yeri gösterene belgeler: Herhangi bir otel rezervasyonu ya da kiralanan bir eve dair evraklar başvuru dosyasına bırakılır. Hangi adreste ve kaç gün ya da hafta kalınacağı bu şekilde ibraz edilir. Yetkiler de bu evrakları inceleyerek değerlendirme yaparlar.

Pasaport: Kişinin pasaportunun incelenmesi ve vize işleminin yapılması için pasaporta ihtiyaç duyulur. Başvuru esnasında pasaport yetkililere teslim edilir. Buradan kimlik bilgileri, daha önce gidilip gelinen ülkeler ve diğer ayrıntılar öğrenilir. Özellikle de Belçika gibi güvenliğin sıkı olduğu bir ülkede pasaportun kalan kullanım süresi gibi detaylar da önem taşır.

İstenilen ebatlarda biyometrik fotoğraflar: Aracı kurumun ya da konsolosluğun istediği kadar biyometrik fotoğraf getirilir.

 

Süreçler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Vize başvurusu yapan kişiler öncelikli olarak kurumlardan randevu alırlar. İnternet üzerinden ya da bizzat gidilerek randevu alınabilir. Ardından randevu sürecinde evrak teslimleri yapılır ve en sonunda da yetkililer evrakları incelerler. Sonraki 2-3 haftalık periyotta vizeye dair karar verilir ve kişiye belgeleri teslim edilir.

 

 

Başvuru sürecinde evrakların doğru hazırlanması, kurallara uygun fotoğraflar çektirilmesi ve istenilen diğer dokümanların sağlanması gerekir. Aynı zamanda başvuru sırasında harç da alınır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...