Jump to content

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunan İsrail bir Ortadoğu ülkesidir. İsrail vizesi almak isteyenler gidiş sebeplerine göre belirli belgeleri toplayarak gerekli yerlere ulaştırmalıdırlar. Vize başvuruları Ankara İsrail Büyükelçiliği ve İstanbul İsrail Başkonsolosluğu’na şahsen veya temsilciler aracılığı ile yapılabilir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri İsrail’e 180 gün içinde 90 günü aşmadan yapacakları seyahatlerde İsrail vizesinden muaftırlar. Ancak umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri İsrail vizesi almak zorundadırlar.

 

 

Vize işlemleri öncesinde İsrail ve Türkiye resmi tatil günlerinin kontrol edilerek işlemlere başlanması önemlidir. Vize için başvurmadan evvel başvuru sahipleri, pasaportun geçerlilik süresinin seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmasına dikkat etmelidirler. Başvuru sahipleri İsrail vizesinin basılabilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfanın olduğundan emin olmalıdırlar. İsrail için yapılan vize başvuruları en fazla 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Kişiler İsrail seyahat tarihi başlamadan en az 10 ila 15 gün önce İsrail vize işlemlerine başlanmış olmasına dikkat etmelidirler.

 

 

Vizeler turistik, ticari ya da akraba ziyareti olarak değerlendirilebilir. Turistik vize için pasaport, vize başvuru formu, biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, finansal durumu gösteren belgeler, İsrail ziyaretçi vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, mesleki belgeler ve seyahat planını destekleyen belgeler gereklidir. Pasaport on yıldan eski olmamalıdır. Biyometrik fotoğraf ise 2 adet ve son 6 ayda çektirilmiş olması zorunludur. Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve kişinin son 1 haftada aldığı 3 aylık banka dökümü hesapta en az 3000 TL olacak şekilde bankadan onaylı gösterilmelidir. Kişinin getireceği belgeler çalışan, şirket sahibi, öğrenci, ev kadını veya reşit olup olmama durumlarına göre değişir. Bu belgelerin başvuruya gidilmeden önce İsrail Konsolosluğu'nun kendi web sitesinden bakılarak kontrol edilmesi gereklidir.

 

 

Aile ziyareti amaçlı gidecek olan kişilerin İsrail'de yaşayan akrabalarından adlarına yazılmış ve İsrail resmi makamlarınca onaylanmış bir davetiyeye sahip olmaları gerekir. Ayrıca davetiye gönderen kişinin İsrail pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi de gerekli belgeler arasındadır. İsrail vizesi almadan önce tam evrak listesini görmek için İsrail Konsolosluğu resmi web sitesi ziyaret edilmelidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...