Jump to content

Sigirya Kalesi Efsanesi


Önerilen Mesajlar

Sri Lanka'da başkentten 161 km uzaklıkta bulunan önemli bir Budizm merkezi olan kale, antik çağdan kalmadır ve hemen her kültürde yer alan öğeler barındıran ilginç bir hikayeye sahiptir.

 

sigirya-kalesi-efsanesi-22131.jpg

 

 

Sigiriya kalesi ve manastırı, bugün Unesco’nun dünya kültür mirasları listesinde yer alan yaklaşık 2 bin yaşında şaşırtıcı bir mimari yapı, Aslan Kayası olarak da adlandırılan, geniş bir düzlükte tek başına bulunan 180 metre yüksekliğinde volkanik bir kaya üzerine kurulu. Bu bina bir zamanlar Budist rahiplerin dini merkezleri olarak da hizmet vermiş...

ASLAN KAYASI VE SİGİRİYA KALESİ

 

İsminin anlamı Aslan Kayası olan bu taştan kale ve saray harabesi Sri Lanka'da yer alıyor. Sigiriya, Sri Lanka'da başkentten 161 km uzaklıkta bulunan önemli bir Budizm merkezidir. Antik kraliyet kalesinin kalıntılarının bulunduğu bu yerin kayıtlı tarihi M.Ö. 477 yıllarına dayanıyor ve hayli sert bir kayalık üzerinde inşa edilmiş. Bu kayalıklar vadiden 180 metre yükseklikte bulunmaktadır.

aslan_kayasi8.jpg

Kral Kaspaya'nın kardeşinin saldırılarından korunmak için inşa ettirdiği bu kaleden şehre tek giriş aslan ağzı şeklindeki kayalıktır. Sigiriya da adını buradan alıyor. "Sinha" "aslan", "giriya" ise "çene, boğaz" anlamında. Popüler bir turizm mekânı olan Sigiriya aynı zamanda antik freskleriyle de biliniyor. Bu freskler Hindistan'daki Ajanta Mağaraları'nı andırıyor. Gelelim bu ilginç mekanın mitolojik öyküsüne...

KRAL KASPAYA EFSANESİ VE KALENİN HİKAYESİ

 

Ne kadar gerçektir, ne kadar hayal ürünüdür bilinmez ama rivayet edilir ki evvel zaman içinde; Anuratapura Kralı Datusena’nın güzeller güzeli bir kızı ve yakışıklı iki oğlu varmış. Oğullarından biri eşinden, diğeri ise cariyesinden doğmuş. Cariyenin oğlu Kaspaya, babasına sürekli kendisini ikinci planda bıraktığı için kızıyor, ağabeyi Mugalan ya da Migara'ya tahtı tahtı kaptırmamak için de sürekli fırsat kolluyormuş...

srilankaAslanKalesi.jpg

Anuratapura Kralı Datusena, kendi koltuğuna göz koyan oğullarını pek sevmese de kızını o kadar fazla seviyormuş. Gelinlik çağına gelen kızını hiç kimselere vermeye kıyamıyormuş ama gördüğü bir rüya üzerine Senpati adlı bir prens ile evlendirmeye razı olmuş. İki genç dillere destan olacak şekilde kırk gün kırk gece süren düğünle evlenmişler.

Fakat dünya durdukça çözülemeyecek gibi görünen sorun onların da mutluluğuna gölge düşürmüş. Artık gelin mi fazla nazlı imiş, yoksa kayınvalidesi mi fazla gaddarmış bilemiyoruz fakat kısa sürede malum gelin – kaynana kavgalarları başlamış. Huzursuz olan gelin bir gün gözyaşları içinde babasına, kayınvalidesini şikayet ederek, kendisine neler yaptığını bir bir anlatmış. Datusena Anuratapura Kralı da olsa bir baba olduğundan hislerinin sesine kapılarak zalim kayınvalidenin öldürülmesine ferman vermiş...

O bir baba olarak hislerine yenilir de damadı Senpati bir oğul olarak anne acısına katlanabilir mi? Efsane onun eşine ne dediği ya da ne yaptığı konusuna ipucu vermiyor ama annesinin öcünü almak için krala karşı bir isyan başlatığını görebiliyoruz. İsyan sırasında en büyük destekçisi de uzun yıllardır tahta göz koyan eniştesi Kasyapa'dır.

Senpati'nin isyanına destek veren Kaspaya savaştan galip çıkar ve kral olabilmek için babasını canlı canlı bir duvarın içine gömdürür, Kardeşi Migara da hayalini kurduğu tahta çıkmak yerine aynı akıbete uğramamak için Hindistan’a kaçar.

Migara intikam için ordu toplayıp, fırsat beklerken, onun intikam için geri döneceğini tahmin eden Kasyapa da hükümdarlığını korumak için çareler arar...

Ve huzurlu yaşayabilmek için olağanüstü bir kale yapmaya koyulur. Efsaneye göre de, Milattan Sonra 477 –495 yılları arasında tarihlenen yaklaşık 20 yıllık kralığı sırasında bu kaleyi de bitirmeyi başarır. Muhteşem kale Sigiriya Kayası üzerindedir.

Sigiriya Kalesi; yemyeşil bir vadinin ortasında adeta bir gemi güvertesi gibi çıkıveren 370 metre yüksekliğindeki volkanik kaya oluşumu üzerinde, Kral Kasyapa’nın yeni sarayı olur.

Fakat, Prens Migara, yıllar sonra Hindistan’dan topladığı bir ordu ile geri döner ve beklenen savaş başlar. Ve kardeşinin ordularını darmadağın eder. Ağabeyinin ordularının önünde kendi ordularının darmadağın olduğubu göre Kral Kasyapa, durumu onuruna yediremeyerek harakiri yapar ve intihar eder.

aslan_kayasi4.jpg

Her ne kadar Sigiriya kalesinin ondan sonra bir daha kullanılmadığı ididia edilse de burasının bir süre manastır olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır....

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...