Jump to content

Lüfer Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

En lezzetli boğaz balıklarından biri olan lüfer boyuna göre çeşitli isimlere sahip avcı balıklardan biridir. Defne yaprağı, çinekop ve sarıkanattan sonra lüfer olarak anılır. Lüfer iriliğine geldiğinde balığın en vahşi zamanıdır. Bu nedenle yakalanması zordur. Bıçak keskinliğindeki dişleri ile misinaları bile kolayca parçalayabilir.

 

 

Lüfer Karadeniz ve Ege denizinde yaşar. İlkbaharda Ege’den Karadeniz’e, sonbaharda ise Karadeniz’den Ege’ye göç eder. Göç sırasında bir süre Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında belirli bir süre bekler. Lüfer balığının en uygun av zamanı sonbaharda başlar. Üreme bolluğuna göre av mevsimi kış aylarının sonuna kadar sürer. Avlanması çok zor olmasına rağmen, lüfer avcılığı bir o kadar da keyiflidir. Avcılığı hem kıyıdan hem kayıktan yapılır. Ağ ya da olta ile yakalanır. Çok vahşi ve saldırgan olduğu için yakalandığında ağ ve oltadan çıkarılırken çok dikkatli olunması gerekir.

 

 

Lüfer balığını yakalamak için en ideal olanı canlı yem kullanmaktır. İzmarit, hamsi, istavrit, zargana gibi balıklar yem olarak kullanılabilir. Sürü halinde gezdikleri için yer tespiti yapıldığında avlama şansı yükselir. Lüfer balığı avı genelde gece yapılır.

 

 

Lüfer balığını olta ile yakalamak için önce taze yem hazırlığı gerekir. Taze balık fleto olarak yanlamasına ikiye kesilir. Mantarlı 2,3 ve 5’li iğne takımlarına özenle takılır. İğnelerin yeme yerleştirilmesine çok dikkat edilmeli ve iğnenin boş tarafı kalmaması gerekir. Olta takımına takılacak kurşun ağırlığı lüferin avlanacağı bölgeye göre değişir.

 

 

Diğer bir lüfer yakalama yöntemi ise rapaladır. Sahte yem (istavrite ya da zargana benzeyen) rapala misinanın ucuna takıldıktan sonra 1-2 metre aralık verilerek klipsin bulunduğu yere kurşun bağlanır. Kurşun ağırlığı akıntı durumuna göre ayarlanır. Normal şartlarda 75-125 gr arası kurşun ve 3'lü iğne idealdir. Takım hazırlandıktan sonra ise rapala denize atılır ve balık hareketi taklit edilerek at-çek yapılır. Bu teknik biraz yorucu olsa da lüfer avında oldukça verimlidir.

 

 

Lüfer balığını ağ ile yakalamak için önce sürünün yerini tespit etmek gerekir. Bu daha çok profesyonel ve ticari olarak balık avcılığı yapanların tercih ettiği yakalama biçimidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...