Jump to content

Evde Fondü Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Daha çok Fransız mutfağı ile anılsa da fondü, Fransa’nın yanında İtalya ve İsviçre’yi de kapsayan bölgeye özgü bir tatlıdır. Fondü temel olarak, masa ortasına koyulan portatif bir servis tenceresinin içerisindeki eritilmiş peynirin, uzun çatallara batırılmış ekmeklerin bandırılması ile yenir. Fondüde kullanılan eritilmiş peynir ise genellikle emmental ve gravyer ve peynirlerinin karıştırılması ile elde edilir. Hazırlanması kolay olsa da bu özel peynirlerden dolayı fondü, yüksek fiyatlarla servis edilir. Orijinal olarak hazırlanması peynirle olmasına rağmen fondünün tenceredeki yağa et batırılması ya da çikolataya meyve batırılması şeklinde tüketilen çeşitleri de bulunur. Günümüzde dünyada ve Türkiye'de en çok sevilen fondü çeşidinin ise çikolatalı fondü olduğu söylenebilir.

 

 

Evde Fondü Nasıl Yapılır?

 

 

Evde fondü yapabilmek için öncelikle bir fondü setine sahip olmak gerekir. Çok farklı modellerle piyasada bulunan fondü setlerinden porselen, cam veya çelik gibi malzemelerden üretilmiş olanlar tercih edilebilir. Ancak tercih edilecek olan fondü setinin kapasitesine dikkat edilmelidir. 1-2 kişilik fondü sunumları için birçok setin servis haznesi yeterli olurken, kalabalık arkadaş gruplarına fondü sunumu yapılmak isteniyorsa servis haznesi geniş ürünler tercih edilmelidir. Bu tip ürünler kullanılarak fondü hazırlanması için öncelikle fondü malzemesi servis haznesine koyulur ve hazne altındaki ısıtıcı yakılır. İspirto veya jel yakılarak ısı veren bu ısıtıcıların yerine bazı modellerde tealight mumlar da kullanılabilir. Bu şekilde ısıtıcının yakılması ile haznedeki malzeme erimeye başlar ve tamamen eridikten sonra fondü sosu tüketilmeye hazır hale gelir.

 

 

Eğer fondü seti temin edilemiyorsa bu durumda ısıya dayanıklı cam veya porselen bir kase fondü hazırlamak için kullanılabilir. Bunun için fondü sosu, ısıya dayanıklı bir kase içinde benmari usulü eritilerek de sunum yapılabilir.

 

 

Fondü Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

 

 

Çikolatalı fondü yapımında sütlü veya bitter çikolata kullanılabilir. Çikolata fondünün hazırlanması için fondü setinin haznesine ya da bir kâseye damak tadına göre tercih edilen sütlü ya da bitter çikolata koyulur. Çikolatalı fondü yapımında genellikle kuvertür ya da damla çikolata kullanılmasına rağmen, çikolata tercihi tablet çikolatadan yana da olabilir. Daha sonra da ısıtıcı yakılarak haznedeki veya kaynar suya koyulan kâsedeki çikolata eritilir. Eriyen çikolata arada karıştırılır ve pürüzsüz bir kıvam alınca da sunum yapılır. Eğer fondü yapımında kullanılan bitter çikolata yumuşatılmak isteniyorsa da damak tadına göre krema veya süt ayrı ayrı ya da birlikte, eritmeden önce çikolataya ilave edilebilir. Ancak kullanılacak sütün miktarına, sosun akışkanlığının çok fazla olmaması için dikkat edilmelidir. İsteğe göre çikolatalı sosun içerisine çay kaşığı ucu ile toz zencefil ve toz tarçın da ilave edilebilir.

 

 

Fondünün çikolatalı sosu hazırlanırken sosa batırılacak meyvelerin de hazırlanması gerekir. Çikolata fondü ile en çok tercih edilen meyveler çilek, muz, ananas ve kividir. Ancak bu meyvelerin yanında armut, portakal, kuru meyveler ve minik kek parçaları da çikolatalı fondü ile iyi uyum sağlar. Sosa batırılacak meyveler çatala gelebilmeleri için çok ince kesilmemeye dikkat edilmelidir.

 

 

Türkiye'de çok popüler olmasa da, fondünün orijinal halini hazırlamak isteyenler emmental ve gravyer peynirleri kullanabilir. Ancak bu peynirler hem çok pahalı hem de bulunmaları çok zor olduğundan rokfor veya gorgonzola ile krem peynir karışımı da fondü için tercih edilebilir. Bunun yanında Kars gravyeri ve eski kaşar karışımı veya eriyebilen peynir çeşitlerinden damak tadına uyanlar kullanılarak da fondü hazırlanabilir. Bu sunumlarda fondü sosuna topaklanmayı engellemek için birkaç damla da limon suyu ilave edilmelidir. Hazırlanan sosa ise bayat ekmekler batırılarak tüketilebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...