Jump to content

Mona Lisa'nın Bir Sırrı Daha Ortaya Çıktı


Önerilen Mesajlar

Rönesans döneminin efsanevi ustası Leonardo da Vinci'nin "Mona Lisa" adlı eserinin altında iki resim daha bulundu.

 

BBC'nin haberine göre, Fransız optik mühendisi Pascal Cotte, yaklaşık 10 yıldır reflektif ışık tekniği kullanarak incelediği Mona Lisa'nın yağlıboya katmanının altında başka bir portreyle bir de taslak bulduğunu söyledi.

 

Lumiere Teknoloji'nin kurucularından Cotte, Mona Lisa'nın altındaki resimde, oturur vaziyette, yan tarafa doğru bakan farklı bir kadının portresinin yer aldığını belirterek, "Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Kesinlikle başka bir kadın" dedi.

Bu portrenin altında da bir taslak çizim bulunduğunu dile getiren Cotte, "Daha yakın plandan çalışılan taslakta büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olan bir kadın görülüyor" diye konuştu.

Louvre Müzesi'nde sergilenen tabloyu 2004'ten bu yana inceleyen Cotte, Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) adlı bir teknik geliştirmişti. Tablo üzerine "bir dizi yoğun ışık verilerek" uygulanan yöntemde, kamera yardımıyla ışıkların yansımaları ölçülüyor ve resmin katmanları arasında neler olduğu ortaya çıkarılıyor.

Cotte, "Bu yöntemle, tıpkı bir soğan gibi katmanlara ayırdığımız tablonun, yapılışındaki tüm aşamaları görebiliyoruz" ifadesini kullandı.

İtalya'da 1452-1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci, aynı zamanda mimarlık, mühendislik, matematik, anatomi ve müzik alanlarında da eserlere ve buluşlara imza atmıştı. Da Vinci'nin başyapıtı sayılan "Mona Lisa", tüm dünyada en çok tanınan birkaç eserden biri olarak kabul ediliyor. Rönesans döneminin büyük ustasının Mona Lisa'yı resmetmeye 1503'te başladığı düşünülüyor. Tahta pano üzerine boyanan ve 1517'de tamamlanan Mona Lisa'nın Floransa yakınlarındaki Greve in Chianti kasabasında yaşayan kumaş tüccarı Francesco Bartholomeo Giocondo'nun genç eşi Lisa'nın portresi olduğu düşünülüyor.

Gizemli gülümsemesiyle milyonlarca kişinin hayranlığını kazanan Mona Lisa, daha önce de çeşitli kızıl ötesi ışıklar ve çoklu tayf analizi gibi bilimsel yöntemlerle incelenmişti.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 senedir inceleyip ancak mi bulmuski? Belki de inceleye inceleye kendisi benzetti. Hani karanlikta bazi golgeleri bir seylere benzetiriz,bu da oyle olmustur diye dusundum.

Biz sinavdan sinava kosuyoruz,millet nelerle ugrasip ne paralar kazaniyor kim bilir. Bana da verseler bir fener para karsiligi uzayi bile incelerim fenerle :D

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben onun filmini izlemiştim.Sonra bir baktım aa kitabıda çıkmış..Yüzyılların inanışlarını yerle bir etme çabası yada kral cıbıl diye bağırma cesareti..Hepsi bir tabloya bağlamak yanlış olur..

Fakat bu sadece bir inanç için geçerli değil..biize Şartlanmış esareti sunan geçmişin kurallarına objektif gözle baktığınızda bir çok mona lisları farkedeceğimize eminim..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Sabah erken kalkan yeni bir sır buluyor yetmiyor dunyaya yayiliyor cok kafa karistirici

Aslında fazla kafa karıştırıcı değil..Çünkü geçmişten intikal eden bilgileri doğru yada yanlış sorgulamazsak okumayız bile.Kafamızda karışmaz..Ama iş okumaya araştırmaya gelirse kafamız çok karışıyor..Geçmişte beynimize vurulan bağlar zayıflıyor..

Mesela son yaşadığım; şu an elimde olan kitap kabe ile igili..Teferruata girmeyeceğim kabe kutsal bir mekan,hz.muhammetten öncede kutsal bir mekan,hac görevleri yapılıyor,bakımından mesul aile bir onur taşıyor,hz muhammedin aşireti bakımını üstleniyor,hacerül esved taşı var ve hatta hz muhammed onun hakemliğini yapıyor v.s..

Sonra bir bakıyorsun bu mubarek mekan puthane olarak tanıtılıyor.Bize değişik bir inançta insan topluluğu tasvir ediliyor..

Kabeye zarar verenler arasında emeviler geçiyor..Yezid bin muaviye deniyor..Ama yezid in muaviye nin oğlu olduğu,muaviyenin haadis katibi olduğu sahabeden olduğu söylenmiyor..Emeviler deniyor,ama emevilerin ebu sufyan sülalesi olduğu söylenmiyor,muaviyenin ebu sufyanın oğlu olduğu hiç dillenmiyor.

 

Sonuç itibari ile bazen gerçekler gerçek olmuyor..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...