Jump to content

Palamut Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yoğun olarak Karadeniz bölgesinde bulunan palamut, sonbahar aylarının gelmesiyle büyük denizlere göç etmeye başlar. Ege Denizi'ne ulaşmak için Marmara bölgesi üzerinden göç eder. Bu dönemde Marmara'da avlanma sezonu açılır. Palamut avı diğer balık türlerine göre avlanması daha zor bir balık türüdür. Kullanılacak olta ve avlanma yöntemlerine dikkat edilmelidir.

 

 

Özellikle İstanbul'da palamutların kıyıya yaklaştığı dönemde iyi bir av yapılacağı kesindir. Suyun çok akıntılı ve dalgalı olduğu yerler palamut avı için en uygun ortamlardır. Palamut balığı suyun dalgalı olduğu yerlerde kaçışmaya başlar. Deniz kenarında avlanılıyorsa kaçışan balıkların yoğunlukta olduğu yerlere dikkat edilmelidir.

 

 

Palamutun başlıca besin kaynağı hamsidir. Yalnız olta fırlatıldığı zaman hamsi dağılıp düşeceği için uzak atışlarda hamsi tercih edilmemelidir. Eğer balık az tutulacaksa, 20 gramlık bir olta ile kullanılmalıdır. Ayrıca fazla yormayan, uzak noktalara atış yapılabilecek bir kamış tercih edilmelidir. Eğer büyük bir avlanma yapılacaksa yemli olta yerine sahte balık veya çapari yöntemleri kullanılmalıdır.

 

 

Palamut çaparisi, 0,30 misinadan hazırlanmış, kösteklerin ise 0,40 bedenine bağlanıp minimum 130 gram kurşun ile tamamlanan bir oltadır. Eğer kıyıdan avlanma yapılacaksa kullanılacak tüyler fazla büyük kullanılmamalıdır. İğne büyüklüğü ise siyah renk 3 numaradır. Olta ilk atım anında dibe indirilmemeli, çok kısa bir miktar bırakıldıktan sonra makara bir kaç tur sarılmalıdır. Daha sonra kamış ile sert hareketlerle birkaç kez vurulmalıdır. Bu hareket balık çaparide hissedilene kadar tekrarlanmalıdır. Olta sürekli suyun içinde hareket halinde olursa balığın dikkatini daha çok çekecektir. Balık çaparide hissedildiğinde beklenilmeden yavaş yavaş olta sarılmalıdır.

 

 

Sahte yem yöntemi, daiwanın meşhur prenses modeli veya ona benzeyen strike pro sahte balıklarıdır. 125 gram veya üzeri yüzdürme kurşunu direk olta klipsine bağlanır. Daha sonra 1,5 kulaç iyi kalite 0,25 misina sabitlenir. Misinaya son olarak sahte balık eklenir. Olta atıldıktan sonra kamış sabit tutulmaz. Her iki turdan sonra bir kez çapari yaparcasına çekilir. Bu sahte balığın sudaki aksiyonunu kuvvetlendirir. Balığın ilgisini iki kat daha arttırır.

 

 

Palamut çok narin bir balıktır. Çaparide ve yemli oltada çok çabuk yorulur. Bu yüzden oltanın hızlı çekilmesine gerek yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...