Jump to content

Hikaye Yazma Teknikleri


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yazarlığın doğuştan veya yeteneklerle gerçekleşen bir tutku olup olmadığını edebiyatseverler halen tartışır. Ancak her iki durumda da iyi bir yazar olabilmek için düzenli bir şekilde yazmak gerekir. Hikaye yazımında da sürekli yazmak ve belirli kurallar çerçevesinde eseri meydana getirmek esastır.

 

 

Hikaye kurgusu beş temel ögeye ayrılır. Bunlar; karakter, zaman, mekan, olay örgüsü ve üslup olarak belirlenir. Öykü yazımında da bu unsurlara göre hareket etmek gerekir.

 

 

Karakter

 

 

Karakter, öyküleyici anlatımın temel unsurlarından birisidir. Klasik veya post-modern hikayelerde karakter mutlaka yer alır. Karakterlerin bir insan olması gerekmez. Hikayenin içeriğine göre hayali bir varlık, bir hayvan veya bir bitki karaker olarak yansıtılabilir. Öykünün temelinde olacak olan karakterlerin özelliklerine göre bu durum belirlenir. Karakterin hikayede yansıttığı duygu ve düşünce daha önemlidir. Yazar, vermek istediği mesajı karakterler üzerinden aktarır. Karakter bir anlamda yazarın iç sesidir.

 

 

Karakterlerin oluşmasından sonra bir diğer önemli aşama ise inandırıcılıktır. Kahramanların kurduğu diyaloglarda olay bütünlüğü ve kendi içerisinde bir gerçeklik yer almalıdır. Okuyucunun kahraman ile iletişime geçmesi bu açıdan çok önemlidir. Diyaloglar da bunu gerçekleştirmeye yarar. Diyalog, karaktere can veren dolayısıyla öykü içerisinde çok önemli olan bir yapı taşıdır.

 

 

Mekan

 

 

Mekan, öykünün genel çerçevesini oluşturur. Olay örgüsü ve kahramanlar mekana göre şekillenir. Örneğin; bir şehirde geçecek olan bir hikayede buna göre eşyalar ve karakterler belirlenir. İç ve dış mekan ayrımı da hikayenin ilerleyen bölümlerinde okuyucuya verilir.

 

 

Zaman

 

 

Hikayenin yaşandığı olayların geçtiği zaman dilimi okuyucunun bilmesi gereken bir unsurdur. Yazar da hikayesini buna göre düzenler. Mantık çerçevesinde bakıldığında zaman olayın tutarlı olması gerekir.

 

 

Olay Örgüsü

 

 

Öykü içerisinde olaylar giriş, gelişme ve sonuç örgüsü içerisinde verilmelidir. Bunun yanı sıra durum veya olay örgüsü türlerine göre sıralamalarda gerçekleşecek olan olayların yazar tarafından iyi bir şekilde kurgulanması gerekir.

 

 

Üslup

 

 

Yazarın kendi kimliğini oluşturduğu en önemli bölümlerden birisi üsluptur. Tanrısal veya kahraman bakış açısıyla anlatılacak olan öykünün dili, ifade ediş tarzı ve sembolleri yazar tarafından belirlenmesi ve okura hissettirilmesi gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...