Jump to content

İş Yeri Sigortası Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Günümüzde kendine önemli bir yer bulan ve iş yeri ile ilgili gerçekleşebilecek herhangi bir olumsuzluk karşısında bir güvence hissi yaratan iş yeri sigortası, asıl amaç olarak meydana gelebilecek hasar ve kayıpların karşılanması için yapılması gereken bir işlemdir. İş yeri sigortasına ihtiyaç duyulmasının en önemli nedenleri arasında iş yeri sahiplerinin ellerinin altındaki ev ve iş yerlerinin güvenliğini sağlama düşüncesidir.

 

 

İş yeri sigortası hırsızlık, terör, grev, yer kayması, deprem, yıldırım, yangın, infilak, fırtına, dahili su ve sel baskını, kar ağırlığı, cam kırılması, enkaz kaldırma, araç çarpması ve kira kaybı, halk hareketleri ve benzeri sebeplerle yapılır. Hırsızlık ile ilgili örnek verilecek olursa, iş yerinden haksız yere elde edilen kazanç, çalınan mal vb. kayıplar iş yeri sigortası ile teminat altına alınabilir.

 

 

Sigorta sözleşmesinde sigorta kapsamına giren ve girmeyen durumlar belirtilmektedir. Bunlar dahilinde sigorta şirketi tarafından iş yerinin başına gelen maddi hasarlar karşılanır. İş yeri sigortası bir bakıma iş yerini güvence altına almak için yapılır. İş yeri sahibi ve sigorta şirketi tarafından yapılan sözleşmede, iş yeri sahibinin sigorta bedelinin sigorta değerine eşit olması gerektiği hususuna dikkat etmelidir. Tazminat ödenecek bir durum söz konusu olduğu hallerde, ilgili sigorta şirketinin genel şartları çerçevesinde sigortacının sorumlu olduğu bedel, sigorta poliçesinde yazan bedelin tutarını aşmamalıdır.

 

 

İş yeri sigortası yaptırmak için iş yeri sahibi sigorta şirketine başvuruda bulunur ve sigorta şirketi iş yeri sahibinin başvurusunu en geç 15 gün içinde değerlendirip şirket sahibine dönüş yapmak zorundadır. Daha sonra iş yeri sahibine sigorta şirketi tarafından sigorta paketi ile ilgili şartların ve özelliklerin belirtildiği bir evrak (poliçe) verilmektedir. Bu poliçede sigorta kapsamında bulunan durumlar belirtilmiştir, ancak iş yeri sahibi bulunduğu bölgede olabilecek durumları özel olarak sigorta şirketine bildirmelidir. Sigorta şirketi tarafından iş yeri sahibine imzalanan sözleşme karşılığında bir bilgi formu verilir ve formun her iki tarafça imzalandığı gün geçerliliği başlamış olup, o tarih itibarı ile sözleşme kurulmamış ise koşullarda meydana gelebilecek durumlar dolayısı ile formun güncellenmesi gerekir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...