Jump to content

Döviz Transferi (Swift) Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Döviz transferi, bir diğer adıyla Swift, bankalar aracılığıyla istenen her noktaya hesaplar arasından döviz aktarılması işlemidir. Döviz transferi, bankalar tarafından son zamanlarda yaygın bir şekilde uygulanılan para aktarım yöntemlerinden birisidir.

 

 

Döviz transferi (Swift) yapabilmek için öncelikle bir bankada döviz hesabına sahip olmak gerekir. Bankada açılan döviz hesabı ile internet üzerinden veya şubeye giderek döviz transferi işlemleri yapılabilir. Döviz transferi, yurt içi ve yurt dışındaki noktalara yapılabilmektedir. Bankalara verilen talimatla kişi, yurt dışından kendi hesabına da döviz transferi gerçekleştirebilir. Bunun için ilgili bankaya ulaşılarak Swift kodu öğrenilmelidir. Swift kodu ile birlikte ad, soyad ve hesap numarası gönderen kişiye iletildiğinde, yurt dışından hesaba döviz gönderimi yapılabilmektedir.

 

 

Döviz transferi (Swift) işleminin gerçekleşebilmesi için döviz hesabı ile birlikte işlem ücretinin kesileceği TL hesabı belirtilmelidir. Bu bilgiler, internet veya şube yoluyla bildirilebilir. Ardından transferin yapılacağı bankanın yer aldığı ülkenin bilgisi ve bu ülkede yer alan bankanın ilk harfi sisteme girilir. Döviz transferinin yapılacağı bankanın veya şubenin bulunduğu şehrin ilk üç harfi ile birlikte döviz transferi (Swift) işlemine devam edilir.

 

 

Bu yöntemin dışında döviz transferi (Swift) yapabilmenin başka bir yöntemi daha bulunmaktadır. Para transferi yapılacak olan bankanın Swift kodu ile birlikte döviz transferi kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

 

 

Bankaların döviz transferi yapabilmek için kullandığı Swift kodları toplam 11 haneden oluşmaktadır. Bazı durumlarda Swift kodları 11 haneden az da olabilir. Az haneli Swift numalarında, numaranın sonuna X eklenir ve swift numarası 11 haneye tamamlanır.

 

 

Döviz transferi için yapılan bu işlemlerin ardından bilgi ekranında belirlenmiş olan kriterlere uyan ve Swift sistemine girilmiş olan bankaların şubeleri ve şube numaları gösterilecektir. Döviz transferinin yapılmak istendiği banka eğer bu listede değilse, işlem döviz hesabınızın bulunduğu bankanın şubesine gidilerek yapılır.

 

 

Döviz transfer işlemlerini yaparken, swift işlem giriş saati 17:00'dan önce ise döviz transferi iki iş günü içerisinde gerçekleşir. 17:00'dan sonra yapılan döviz transferi işlemleri ise üç iş günü içerisinde yapılabilmektedir. Bankaların ek seçenekleri ile ayrı bir ücret ödenerek acil döviz transferi de gerçekleşebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...