Jump to content

Banka Nasıl Haciz Yapar?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Günlük yaşantı içersinde ihtiyaçları karşılamak, hatta nakit problemlerini çözmek için ilk akla gelen kurum bankalardır. Ancak kredi kartları veya kullanılan krediler dolayısıyla bankalarla sıkıntı yaşadığı da bir gerçektir. İhtiyaçları karşılama amaçlı kredi kartlarına yüklenmek en çok karşılaşılan durumların başında gelir. Hesap kesim tarihi geldiğinde ödenemeyen kredi kartı borçlarının üstüne faiz işlenir. Dolayısıyla ödemek daha da zorlaşır ve sonuçlar hacze kadar gidebilir.

 

 

Aynı durum sadece kredi kartı için değil, çekilen farklı tür krediler için de geçerlidir. Bu durumda da ödenemeyen taksitlere zaman içerisinde ceza-i işlem uygulanır. Dolayısıyla icralık olan hesap sonucunda banka hacze gider.

 

 

Haciz işlemleri ile ilgili genel prosedürler sırayla gerçekleşecektir. Şahsın veya şirketin kullandığı kredilerde ve ödenemeyen kredi kartı borçlarında hemen haciz yapılmaz. İlk olarak yapılan borçlar üzerine belli bir süre ceza olarak faiz işler ve bu faiz oranı bankadan kullanmış olunan ücretin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin kullanılan kredi veya kredi kartına işleyen faiz oranları birbirinden farklıdır. Faiz işleyişi ile birlikte borcun hala ödenmediğinin takibinde olan banka, şahsın kredi kartına ve kredi kullanma hakkına kısıtlama hatta bloke koyar. Bu sırada da borçluyu avukat veya banka müşteri temsilcisi aracılığıyla arayarak borcuna ilişkin hatırlatma yapar. Yasal sürecin ne yönde ilerlediği, ödemediği taktirde haciz uygulanacağı konusunda bilgilendirir. Bu sürecin işleyişi boyunca da borçluyu devamlı arayarak borcunu ödemesi için uyarılarına devam eder.

 

 

Borçlunun borcunu ödeme durumu, isteği konusunda herhangi bir sonuç elde edemezse alacaklı taraf olarak banka hukuki haciz işlemlerine başlar. Banka kendi üzerine düşen yasal işlemleri gerçekleştirdikten sonra hala daha alacağını tahsil edemediyse banka bu kez icra dairesine başvurur. Başvurunun ardından banka aradan çekilir. İcra dairesi ve avukatlar vasıtasıyla icra işlemleri başlatılır.

 

 

İcra takip işlemi ilk olarak bankanın başvurusu üzerine borçluya borcunu yedi gün içerisinde ödemesi için ödeme emri gönderir. Tebligat borçlunun eline geçtiği gün itibarı ile borçlu yedi gün içinde ya borcu ödemek ya da itiraz etmek zorundadır. Borçlu hem ödemeyi yapmaz hem de itiraz etmez ise haciz için gerekli tüm koşulları yerine getirmiş demektir. Haciz memurları eve giderek haciz işlemlerine başlayabilirler. Borçlu evi terk etmiş olsa dahi icra memurlarının yasal olarak çilingirle kapıyı açtırarak gerekli işlemleri yapma yetkileri vardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...