Jump to content

Hisse Senedinde Nasıl Kâr Elde Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Teknolojinin ilerlemesi ve ekonomik gelişmenin her alanda kendini göstermesi kişilerin ve kurumların elinde bulunan sermayelerini değerlendirme ihtiyacını doğurmuştur. Ekonomik gelişmelerden kazanç sağlamak isteyen kişiler, hisse senetleri alımı ve satımı yaparak paralarını değerlendirmektedir.

 

 

Hisse senetler borsa üzerinden işlem görmektedir. Güvenli ve kazançlı olması nedeniyle yatırımcılar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Hisse senedi durumları aynı zamanda kişilere ve kurumlara belirli bir prestij kazandırmaktadır. Hisse senetleri, sermaye şirketlerinin ortaklık ve pay belirlemek amacıyla ortaklarına verdikleri değerli evraklar olarak tanımlanabilir. Ortaklara dağıtılan bu hisse senetleri, her hisse sahibine aynı zamanda belirli haklar da vermektedir. Bedelli sermaye artırımında söz sahibi olma hakkı, kârdan pay elde etme hakkı, şirket ile ilgili alınacak kararlarda oy kullanma hakkı, şirket yönetimine katılma hakkı, tasfiye durumunda hisse kadar pay alma hakkı gibi haklar hisse senedi sahiplerinin sahip olduğu haklardır.

 

 

Hisse senedi alarak kazanç elde edebilmenin ilk kuralı bilinçli bir yatırımcı olmaktan geçmektedir. Borsada işlem yapmanın mantığını ve deneyimini bilen kişilerden yardım almak bu noktada yapılması gereken önemli bir davranıştır. Hisse senedi ile borsada işlem yaparak kazanç elde edebilmenin temel mantığı, bir değeri düşükken alıp fiyatı yükseldiği anda satmaktır. Bu nedenle hisse senetleri alım satımında öngörülü olmak ve yeterli bilgi birikimine sahip olmak çok önemlidir. Bir A değerinin gelecekte değer kazanacağını düşünüyorsanız bu hisseyi alabilir ve yükseldiği anda satabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta yatırım yapılacak hissenin dikkatli bir şekilde incelenmesi ve gelecekte nasıl bir değer alabileceğinin bilinmesidir.

 

 

Hisse senetlerinden kazanç sağlayabilmek için uzun vadede yatırım yapmak gerekmektedir. Uzun vadeli yatırımların risk oranı daha düşük olmaktadır. Kısa vadeli yatırımlar daha fazla risk barındırdığı için uzmanlar tarafından pek önerilmemektedir.

 

 

Alınan bir hissesini satılma anını doğru bir şekilde ayarlayabilmek için piyasaların sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bunun için de elektronik ortamlarda yer alan bilgilerden faydalanılabilir. Forex ve borsa piyasalarında yer alan hisselerin değerleri her saniye değişebilmektedir. Yatırımcıların yüksek kazanç elde edebilmesi için her unsuru göz önünde bulundurması gerekmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...