Jump to content

Borsaya Nasıl Başlanır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Yatırım denilince aklımıza ilk gelen şey kuşkusuz ki borsadır. Borsayı menkul kıymetlerin ticaretininin gerçekleştirildiği kurumsal piyasalar olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.. Bu piyasalara kurumsal kimliğini kazandıran temel unsurlar, kendine özgü kurallarının ve standartlarının olmasıdır. Oldukça riskli bir yatırım aracı olan borsada yalnızca hisse senetleri alım satımı değil fon, emtia, döviz, endeks, tahvil gibi çok çeşitli enstrümanların da alım satımı işlemleri gerçekleştirilebilir. Peki günümüzün en çok tercih edilen yatırım aracı olan borsaya nasıl başlanır?

 

 

1. Borsayı Özümseyin.

 

 

Borsa son derece riskli bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla borsa hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadan işlem gerçekleştirmek şüphesiz ki yatırımcıyı felakete sürükleyecektir. Bu sebeple yatırımcı borsayı iyi tanımalı, işleyişini iyi bilmeli ve ne tür enstrümanlarda yatırım yapabileceğini iyi araştırmalıdır.

 

 

2. Bir Yatırım Stratejisi Belirleyin.

 

 

Borsada hedefi olmayan hiçbir gemiye rüzgar yardım edemez. Dolayısıyla yatırımınızı ne kadarlık bir vade ile gerçekleştireceğiniz, ne kadarlık bir risk alacağınız ve tasarruflarınızı ne ölçüde borsada değerlendireceğiniz gibi soruların cevaplarını önceden belirlemeniz gerekir. Unutmayın ki başarılı yatırımcılar her zaman bir plan çerçevesinde hareket ederek kârlı yatırımlar gerçekleştirmişlerdir.

 

 

3. Enstrümanınızı Seçin.

 

 

Borsanın en fazla tercih edilen yatırım aracı olmasının temel sebebi çok geniş bir enstrüman yelpazesinin olmasıdır. Bu özelliği sayesinde borsa, yatırımcılara hem çok daha fazla getiri sağlayabilmekte hem de olası kayıpları sınırlayarak, zararın artmasını engellemektedir. Başarılı yatırımcılar borsanın bu özelliğinden yararlanarak, bilgi ve tecrübelerinin en üst düzeyde olduğu sektörlere yatırım yapmakta ve kazançlarını devamlı arttırmaktadırlar. Bunların yanı sıra bilgi ve tecrübeleri çerçevesinde portföylerini geniş tutarak oluşabilecek dalgalanmalardan en az şekilde etkilenmeyi amaçlamaktadırlar.

 

 

4. Yatırım Hesabı Açın.

 

 

Borsada alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için vadesiz bir hesabınız olması yeterlidir. Herhangi bir banka ya da aracı kurum vasıtasıyla yatırım hesabınızı açtıktan sonra kolaylıkla yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yatırımlarınızı gerçekleştirirken emir iletim sorunlarıyla karşılaşmamak veya yüksek miktarda ki komisyon tutarları ile işlem yapmamak için seçeceğiniz banka ya da aracı kurum oldukça büyük önem taşımaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...