Jump to content

Senet Ne Zaman Protesto Olur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Senet, iktisadi anlamda teminat, ispat ya da ödeme aracı olarak kullanılan yazılı bir belgedir. Senedin birçok çeşidi vardır. İşletmeler nakit olarak karşılayamadıkları ödemelerini gerçekleştirmek adına senetleri kullanırlar. Bu durumda, bu işlemde borçlu ve alacaklı olarak en az iki taraf vardır. Bankaların senetler ile yaptığı işlemlerden birisi ise senetleri alacaklı olan müşterileri adına tahsil etmektir.

 

 

Bankalar müşterileri adına senetleri tahsil ederek aracılık işlevlerini yerine getirmiş olurlar. Ancak senetler her zaman vaktinde tahsil edilemeyebilir. Bu durumda, tahsil edilmeyen senetler ‘’protesto’’ edilir. Senedin ödenmemesine ek olarak, senedin muhatap tarafından kabul edilmiyor olması da bir protesto sebebidir. Böyle durumlarda, ödenmeme ya da kabul edilmeme hali noter aracılığıyla resmen tespit edilmiş olur.

 

 

Senedin protesto edilebilmesi için belirlenmiş olan zaman aralıkları vardır. Eğer protesto işlemi bankalar aracılığı ile yapılacaksa senedin son ödeme tarihinden sonraki ikinci iş gününün mesai saati bitiminde senet protesto edilmiş olacaktır. Eğer tahsilat elden yapılacaksa, protesto işlemi için kesinleşmiş zaman, senedin son ödeme tarihinden sonraki ilk iş gününün mesai saati bitimidir. Eğer bu zaman süreçleri içerisinde senet protesto edilmezse alacaklı, keşideci dışındaki diğer borçlulara başvurma hakkını kaybetmiş olur. Bu nedenle, bankaların alacaklıyı mağdur etmemek adına, bu zamanlar konusunda dikkatli olması önemlidir.

 

 

Senedin protesto edilmesi halinde noter tarafından ayrıca bir belge hazırlanır ve bu belge senede bağlanır. Protesto işlemi, noter ya da noterin yetkili bir memuru tarafından muhatabın iş yeri ya da meskeninde yapılmalıdır. Ancak bu genellikle mümkün olmadığından, noterlerde alacaklının beyanı üzerine senetler protesto edilir.

 

 

Protesto işlemine konu olduktan sonra bile ödenmeyen senetler takibe alınır. Senet protesto edildikten sonra gecikmeli olarak ödenebilir. Ancak bu durumda, borçlu olan kişinin itibarı banka nezdinde zedelenmiş olur. Bu kişilerin ticari hayatlarının zarar görmesi ihtimali de vardır. Bu nedenle, müşteriler genellikle protesto edilebilecek sürenin son güne kadar beklemeleri adına bankalara ricada bulunurlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...