Jump to content

Kalamar Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kafadan bacaklılar sınıfında yer alan kalamar yaklaşık 300 çeşidi olan 'teuthida' takımına ait bir balık türüdür. Avlanması uzun sürer ve sabır gerektirir. Bu nedenle özellikleri daha dikkatli incelenmelidir. Türüne, avlanma yerine, hangi yem ile beslendiğine dikkat edilirse daha rahat avlanabilir.

 

 

Kalamar taşlı, kumluk ve kara yosunlarının bol olduğu yerlerde yaşar. Pusu kabiliyeti güçlü bir balıktır. Sürü halinde gezer. Bu yüzden ilk olta atıldıktan sonra hızlı bir şekilde ardı ardına aynı bölgeye olta atılmaya devam edilmelidir.

 

 

Genellikle akşam saatlerinde kıyıya yakınlaşarak küçük balıklarla beslenir. En çok ilgi duyduğu balıklar karides ve tekedir. Yakaladığı avı öndeki 2 uzun kolu ile felç ederek yer. Kalamar balığının en çok av verdiği sezon ise eylül sonu ile şubat ayı arasındaki dönemdir.

 

 

Kalamar avlanacağı zaman, avlanılacak meraya göre bir olta takımı seçilir. Derin sularda beslendiği balıklarla kıyıda beslendiği balık türü değişiklik gösterir. Derinlerde mercanla beslenirken kıyılarda mercan olmadığı için besin türü değişir. Genellikle kalamar zokası ile avlanır. Değişik şekillerde hazırlanmış olan zokalar, kalamarın bulunduğu alanlar hesaplanarak değişik renkte ve boyutta olabilir. Kalamar avlanacak olan yeme yaralı, vurgun yemiş bir balık izlenimi vermek gerekir. Çünkü her balık için böyle bir yemi yakalamak daha kolay gelecektir. Orta çaplı kamış bedeni 0,40 mm misinaya bağlanarak avlanılabilir. Zoka suya daldırıldığı anda ağız kısmı dibe dönük olmalı ve hafif çapraz durarak yemleniyormuş izlenimi vermelidir.

 

 

Kalamar avlanırken olta suya atılır ve zokanın aşağıya yavaşça inmesi beklenir. Arada aşağı inen olta yukarı kaldırılıp tekrar salınır. Dibe gelindiğinde ise sürekli 2 m kadar çekip salma yapılır. Buradaki amaç sahte balığın yaralı olduğu izlenimini vermektir. Kalamarın yemin başına geldiği, oltada oluşan hafif ağırlık ile anlaşılır. Bu durumda karidesin yem bırakıp kaçmaması için tasmalama yapılmaz. Biraz beklenir ve oltanın biraz daha ağırlaşması gözlenir. Ağırlaştığı anda olta yavaş yavaş yukarı çekilir. İri olan kalamar çok fazla kafa atacağı için makinede kitleme yapabilir. Bu nedenle kaliteli makine kullanmakta fayda vardır.

 

 

Eğer avlanılan kalamar yarım kilodan fazla ise dışarı alınırken kepçe kullanılmalıdır. Kepçe yoksa suyun üzerinde kalamarın ensesinden tutularak içeri alınmalıdır. Kalamarın dişleri çok keskindir. Bu yöntemle içeri alınırken dikkat edilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...