Jump to content

EFT Ne Zaman Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Bankalar arasında para transferi için izlenen iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi havele iken diğeri de açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT'dir. EFT'nin havaleden farkı farklı bankalar arasında yapılmasıdır. Bu yüzden EFT ile para yollamak havale gibi hemen olmayabilir. Bankaların yoğunlukları ve hangi zaman aralıklarıda çalıştıkları önemlidir. Bu yüzden bu yolla para yollamak isteyen kişilerin daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Aksi takdirde paranın diğer hesaba geçmesi tahmin edilenden uzun olabilmektedir.

 

 

EFT ile para yollanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 

 

Havale aynı bankanın hesapları arasıda gerçekleştiği için herhangi bir günün herhangi bir saati yapılabilmektedir. Fakat EFT için böyle bir durum söz konusu değildir. Öncelikli olarak EFT yapılırken paranın diğer hesaba geçmesi için mesai saatleri içerisinde olunması gerekmektedir. Aksi takdirde diğer günün mesai başlamasına sarkabilmektedir. Örneğin akşam mesai saatlerinden sonra verilen EFT emri, diğer günün sabahı mesai saati başladıktan sonra gerçekleşebilmektedir. Hatta cuma günü mesai saatinden sonra verilen EFT emri pazartesi sabahına kalmaktadır. Genel olarak birçok bankanın mesai saati 09:00-17:00 arasındadır. Fakat bazı bankaların yarım saat erken ya da geç olma gibi farklılıkları bulunabilmektedir. Bu duruma kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir.

EFT farklı bankalar arasındaki para transferi olduğu için havale gibi hemen gerçekleşmez. Bu en önemli sebeplerinden bir tanesi de bankaların yoğunluklarıdır. Mesai saatleri içerisinde yapılan bir EFT eğer bankada yoğunluk yoksa hemen 10 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat bankanın çalışma yoğunluğuna bağlı olarak bu süre 30 dakika ile 3 saat arasında değişebilmektedir. Bu yüzden bankaların yoğun olduğu zamanlar EFT yaparken daha dikkatli olunması gerekmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...