Jump to content

Dolar Fiyatı Neye Göre Değişir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Ülkemizde en sık tercih edilen döviz türlerinden birisi olan Amerikan Doları, Amerika Merkez Bankası tarafından basılan bir ödeme aracıdır. Kısaca Fed olarak adlandırılan ( Federal Reserve Bank ) Amerika Merkez Bankası, global ekonomideki dolar miktarını belirleyen en önemli kurumdur. Gerçekleştirdiği hamlelerle doların global piyasalarda ki değerini belirleyen Fed, en basit deyimle dünya piyasalarına yön veren ve dünya üzerindeki ekonomik hareketlerde başrolü üstlenen bir kimliğe bürünmüştür. Peki tüm dünya ekonomilerinde çok önemli bir yer tutan ve değeri günden güne artan doların fiyatı neye göre değişir?

 

 

Günümüz yatırımcılarının en sık kullandığı yatırım enstrümanlarından bir tanesi haline gelen Amerikan doları, oldukça sık fiyat değişimlerine maruz kalan bir para birimidir. Amerikan dolarında meydana gelen bu fiyat değişimlerinin anlaşılması, arz ve talep kavramlarının iyice özümsenmesiyle mümkün olacaktır. İktisadın temel prensibi olan arz ve talep ilişkisine göre bir mal, nesne ya da para ne kadar çok talep edilirse, o ölçüde değer kazanacaktır. Talep edilen ürünün fiyatında ki değer kazancı ise o ürünün piyasada talep edilmeden önce ki kadar çok olmamasıyla açıklanabilir. Aynı şekilde talep; bir malın, nesnenin ya da paranın arzından yani piyasaya sürülen miktarından daha az olursa piyasada ürünün fiyatı düşecektir. Bu durum ise sözkonusu ürünün piyasada bol miktarda olmasıyla açıklanabilir.

 

 

Amerikan dolarındaki fiyat değişikliklerinin sebebini sadece arz ve talep ilişkisiyle açıklamak büyük bir yanlışa sebep olacaktır. Arz ve talep ilişkisinin dışında, doların piyasada fiyatlanmasını sağlayan birçok önemli etmen bulunmaktadır. Bu etmenlerden en önemlisi Amerika Birleşik Devletlerinin mevcut ekonomik durumudur. Ülke içerisindeki istihdam oranları, emtia fiyatları, faiz oranları gibi birçok etken, Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomisini ve dolayısıyla doların piyasadaki fiyatını belirleyecektir. Tüm bunların yanı sıra diğer ülkelerdeki ekonomik ve siyasi gelişmeler, dünya piyasalarında ki hareketler, ekonomik konjonktür gibi etkiler de doların değerini belirleyen diğer unsurlardır.

 

 

Kısacası başta arz ve talep ilişkisi olmak üzere dünya piyasalarındaki hareketler, faiz oranları, ekonomik konjonktür gibi çok sayıda etmen doların piyasadaki fiyatını belirlemektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...