Jump to content

Birim Fiyat Analizi Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İnşaat ve Taahhüt iş kolunda tamamlanmış projelerden kazanılan tecrübeler ve diğer birikimler gelecekte sektörde yapılacak yeni projelere yol gösterecek ve kazanılmış bilgiler kar marjı düşen sektörde maliyetlerin düşürülmesini sağlayacaktır.

 

 

Yüksek rekabetin mevcut olduğu ve karlılığın neredeyse sıfırlandığı taahhüt projeleri, daha önce yüksek kar marjları ile gerçekleştirilen maliyet/ karlılık rasyosu tavan yapan başarılı taahhüt projelerinin yerini almıştır. Bunun yanında iyice sığlaşan inşaat piyasasında kurumsal belleğin oluşturulması kaçınılmaz olarak firmaların birincil önceliği haline gelmiştir.

 

 

Bu birincil önceliğin yani kurumsal belleğin mevcudiyetinin olmazsa olmazı geçmişte yapılan projelere verilen fiyat teklifleri ve bunlar için hesaplanan maliyetlerdir. İşte bu hesaplamalarda sektörün kullandığı yönteme Birim Fiyat Analizi denmektedir.

 

 

Peki Birim Fiyat Analizi Nedir? Daha ayrıntılı bir açıklama yapmak gerekirse;

 

 

Yapılacak projeye ait, imalatların birim maliyetlerinin, işçilik, makine, araç- gereç, malzeme, güvenlik harcamaları, çevre giderleri gibi harcamaların birim başına denk gelen ölçü miktarına göre tutarlarının belirlenerek tanıma uygun bir şekilde hesaplanmasıdır.

 

 

Birim fiyat analizi ülkemizde iki ortamda kullanılmaktadır.

 

 

Birinci Ortam; İhale öncesi inşaat maliyetlerinin tahmininde, birim fiyat esasına göre kullanılan hesaplama yöntemi olarak.

İkinci Ortam; Sözleşme için, inşaat sözleşmelerinin türleştirilmesine yönelik olarak kullanılan birim fiyat sözleşmesi olarak.

Sektörde teknolojik gelişmelere doğru orantılı olarak meydana çıkan yeni ekipmanlar, malzemeler ve yapı elemanları ile inşaat teknikleri proje için yapılan maliyet öngörülerinin inşaatın her aşamasında düzenli olarak tekrar yapılmasını zorunlu kılmıştır. Ülkemizde maliyet belirleme yöntemi başlangıçta Bayındırlık ve İskan Bakanlığı başta olmak üzere kamu tarafından çıkartılan birim fiyat sistemine dayanmaktadır.

 

 

Ayrıca kamuda bulunan kurumlar, il özel idareleri ve belediyeler de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından belirlenen rayiç, fiyat analizleri ve birim fiyatlarına uymak ve bunların uygulanmasını sağlamakla yükümlüdürler. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bu bilgileri yazılı olarak duyurabildiği gibi internet sayfasından da ilan edebilimektedir.Yine de bazı kamu kurumlarının kendi kuruluş kanunlarından doğan yetkileri bulunmaktadır. Bu kamu kurumları kuruluş kanunlarında belirtilmiş yetkileri kullanarak kendi bünyelerinde birim fiyat analizi yapabilmektedirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...