Jump to content

Altın Yatırımı Karlı mıdır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Ülkemizde altın çok rağbet gören bir emtiadır. Düğünlerde, nişanlarda ve sünnetlerde takı olarak kullanılan altın genellikle yastık altında saklanmaktadır. Gereksinim oldukça bozdurulup kullanılan altın konusunda halkımız pek de bilinçli değildir ne yazık ki. Altının fiyatı neden artar, neden düşer? Ziynet olarak mı yatırım yapmalı, gram altın alarak bankalarda ki altın hesaplarında mı tutmalı yoksa altın fonları mı almalı? Daha deneyimli yatırımcılar için vadeli opsiyon borsalarında mı değerlendirilmeli?

 

 

Öncelikle şunu iyi bilmelisiniz. Üzerinde işçilik olan altın takılar bir yatırım aracı olamazlar. Başka bir deyişle aksesuar olarak alınan emtialarla yatırım yapılmaz. İşçilikli mallardan çok ziynet alımına yönelirseniz bir şekilde altına yatırım yapmaya başlamış sayılabilirsiniz. Altına yatırım yaptığını söyleyen bir çok kişi altının neden değer kaybettiğini ya da neden değerlendiğini araştırmaz, bilmez.

 

 

Buraya kadar fiziki altın alımı ile ilgili yatırım üzerinde durduk. Bunun yanı sıra bankalarda altın hesapları açtırabilirsiniz ve internet aracılığı ile an be an yatırmınızın durumu takip edebilirsiniz. Ziynet almaktansa bu yöntem daha mantıklıdır. Çünkü kar mı zarar mı ediyorsunuz anında görebilir, oturduğunuz yerden kalkmadan alım- satım yapabilirsiniz.

 

 

Altın yatırımı karlı mıdır? Altın için hep güvenli liman benzetmesi yapılmıştır. Bugün 10 gr altın alırsanız bu 5 yıl sonra da 10 gr olarak kalır, 15 gr' a çıkmaz. O zaman kazanç ya da kayıp nerede? Tabi ki altının dolar cinsinden değerinin artması ya da azalmasında. Ülkeler iç piyasalarında likiditeyi arttırdıklarında yani enflasyonist rejimlerde altın değerlenir. Bu da demek oluyor ki altın yatırımcısını enflasyonda koruyor. Peki sadece enflasyondan koruyan bir yatırım aracının size daha fazla ne tür bir getirisi olabilir?

 

 

Direkt altın almak yerine Forex piyasalarında ya da Vadeli Opsiyon Borsalarında altının ons fiyatı üzerinden pozisyon alarak, altının fiyatı yükselirken ya da düşerken de para kazanabilirsiniz. Fakat bu ziynet olarak altın alıp yastık altında biriktiren deneyimsiz yatırımcıların yapabileceği bir iş değildir. Bu piyasalar çok daha deneyimli ve dünya piyasalarını, döviz hareketlerini, petrol fiyatlarını düzenli olarak izleyen ve inceleyen yatırımcıların bulunduğu piyasalardır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Altın Dal 2 / James George Frazer

   1890'dan beri, çeşitli oylumlarda durmadan yayımlanan Altın Dal, insan düşüncesinin doğuşundan uygarlaşmış dönemlere dek uzanan süreçte insan davranışlarının kökenlerini araştırmakta ve günümüz insanını, binlerce yıl öncesinin yabanıl insanına çok yakın kılan şaşırtıcı örnekler sergilemektedir. "Yabıla çok şey borçluyuz, hatta bugün bile, onunla olan benzerliklerimiz, farklılıklarımızdan çok," diyen Frazer, tıpkı Freud'un insan ruhunu çözümleme koltuğuna yatırması gibi, uygarlığı çözümleme masas

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Altın Dal 1 / James George Frazer

   1890'dan beri, çeşitli oylumlarda durmadan yayımlanan Altın Dal, insan düşüncesinin doğuşundan uygarlaşmış dönemlere dek uzanan süreçte insan davranışlarının kökenlerini araştırmakta ve günümüz insanını, binlerce yıl öncesinin yabanıl insanına çok yakın kılan şaşırtıcı örnekler sergilemektedir. "Yabıla çok şey borçluyuz, hatta bugün bile, onunla olan benzerliklerimiz, farklılıklarımızdan çok," diyen Frazer, tıpkı Freud'un insan ruhunu çözümleme koltuğuna yatırması gibi, uygarlığı çözümleme masas

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Uykunuz Ağır mıdır?

   Uykunuz ağır mıdır?

   , Yer: Estanbul Anketleri

  • Altın Süt Karaciğer ve Beyni Koruyor, Damarlardaki Pıhtılaşmayı Önlüyor...

   Altın Süt Karaciğer ve Beyni Koruyor, Damarlardaki Pıhtılaşmayı Önlüyor Yalnızca iki malzeme ile hazırlanan altın süt karışımı bir çok hastalığa karşı şifa sağlıyor. Kolon, sinir sistemi ve kemik dokusu için oldukça faydalı bir karışım olan altın süt aynı zamanda eklem ağrıları tedavisinde bitkisel bir takviye olarak tercih ediliyor. Romatizma ve artrite gibi eklem hastalıklarında tedavi edici özellik gösteriyor. Aynı zamanda altın süt bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği say

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Salavat-ı Kibrit-i Ahmer (Kırmızı Kükürt) Altın Madeni

   Salavat-ı Kibrit-i Ahmer ruhsal etkisi çok güçlü ve yüksek gelir,bereket getiren sırlarla dolu bir salavatdır.Şeyh Muhyiddin Abdül Kadir Geylani Hz.yazmıştır.O Dünyanın Kralı Adem soyunun lideri yüce ışık yansıyan, ısı kalem manevi usta her yıl milyonlarca müslüman tarafından anılır.Türbesi Irak Bağdatdadır.Kibrit-i Ahmer kırmızı kükürt ve felsefe taşı anlamına da gelmektedir.   Kırmızı tasavvuf'un rengidir.İslamiyetin kırmızı gelinli elbiseleri bu yüzdendir.Evliliğin kalıcı olacağına inanılmı

   , Yer: Salavat-ı Şerifeler

×
×
 • Yeni Oluştur...