Jump to content

Döviz Yatırımının Avantajları


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Yatırım türleri içinde, döviz yatırımı oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Çünkü döviz yatırımı, en çok tercih edilen ve her kesim tarafından denenebilen bir yatırım türüdür. Peki, döviz yatırımının avantajları nelerdir?

 

 

Paranız değer kaybetmez; Kar etmek bir yana, eğer paranızın kendi para biriminizde durmasını istemiyorsanız, zarar etmemek için ya da en azından değerini global dünya şartlarında koruması için döviz araçlarına yatırabilirsiniz. Özellikle Türkiye gibi ekonomik ve siyasi belirsizliklerin olduğu ülkelerde, yerel para birimleri çok fazla güven vermemektedir. Bu durumu, son yılların döviz grafiklerine bakarak da anlayabilirsiniz. Örneğin, 2 yıl öncesindeki 100 Dolar karşılığı ile bu senenin 100 dolar karşılığı arasındaki uçurum, paranızın her geçen gün değer kaybettiğine işarettir. Bu nedenle de paranızı çeşitli döviz kalemlerinde tutarsanız, en azından değer kaybetmemiş nakite sahip olmuş olursunuz.

 

 

Paranız kar edebilir; Döviz yatırımcıları, kurları düzenli ve düzgün takip ederek kar edebilmektedirler. Örneğin, Amerikan Merkez Bankası (FED) aldığı kararlar ile Dolar fiyatlarına dolaylı yoldan etki ettiğinde, takibini doğru yapan bir yatırımcı için çeşitli fırsatlar doğabilir. Düşük fiyatlardan alınan dövizler, yüksek fiyatlara satıldığında kişiyi kar ettirebilir. Söz konusu kazanç ise, kısa dönemli de olsa, uzun dönemli de olsa kazanım olarak görülmektedir. Yatırım yapmayı düşünen kişiler, kar etmek için döviz kalemlerini kullanabilirler.

 

 

Piyasadaki pek çok oranın döviz endeksli olması paranızı koruyabilir; Bugün piyasada yer alan pek çok ürün (araba, beyaz eşya, mobilya, benzin vb.) döviz endeksli olarak fiyatlanır. Yani Dolar, Euro ya da Sterlin fiyatları değiştikçe, söz konusu ürünler de değişkenlik gösterebilir. Eğer paranızı yerel para biriminde tutarsanız, bu tür eşyaların satın alınması konusunda artan fiyatlara yetişemeyebilirsiniz. Ancak cebinizde döviz olarak para tutuyor iseniz, söz konusu değişimler size pek fazla yansımayacaktır. Çünkü döviz endeksli fiyat artışlarını, kendi dövizinizin yerel para birimi karşılığı ile absorbe edebilirsiniz. Bu yönden de döviz yatırımının avantajlı olduğu unutulmamalıdır.

 

 

Genel olarak, döviz yatırımının her açıdan yatırımcılara fayda sağladığı açıktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • E-Ticaretin Avantajları

      Günden güne artan internet kullanımı, ticaret sektöründe de birçok yeni fırsat yaratmış ve hem satıcılara hem de müşterilere yepyeni olanaklar sunmaya başlamıştır. Ticaretin hızlı, güvenilir ve aralıksız bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan elektronik ticaret, bu fırsatlardan yalnızca birisidir. Özellikle internetin mobil cihazlarla entegre haline gelmesi, elektronik ticaretin önünü açmış ve en sık tercih edilen alışveriş seçeneklerinden bir tanesi haline gelmesinde başrolü üstlenmiş

      , Yer: Ekonomi

×
×
  • Yeni Oluştur...