Jump to content

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Tahvil, Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan ve bir yıldan daha uzun vadeye sahip olan borçlanma aracına verilen isimdir. Devlet tahvilinin çıkarılma amacı, devletin bu vadedeki borçları için fon sağlamaktır. Diğer yatırım araçlarına göre daha risksiz olduklarından, risk sevmeyen yatırımcı için uygundurlar. Eğer bir kişi elinde tahvil bulunduruyorsa, devlet ona düzenli aralıklarla faiz ödemesi yapacaktır. Ayrıca, kişi vade sonunda anaparasını da geri alır. Özel sektör tahvilleri de bazı ülkelerde ihraç edilen borçlanma araçlarıdır.

 

 

Devlet tahviline yatırım yapmak için bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu noktalardan biri risk yönetimidir ve bu son zamanlarda oldukça önem kazanmıştır.Yatırımcı; para, borsa ve özellikle de borsada işlem gören yatırım araçları konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bunun için çeşitli kurs ya da sertifika programlarına katılabilir. Kendisine yatırım araçlarından bir portföy oluşturmak isteyen yatırımcının, her bir araç için avantaj, dezavantaj, risk ve kazançları göz önünde bulundurarak, bunlar arasında etkin bir dağılım yapması gerekir. Devlet tahvilleri de bu araçlardan biri olup, devlet tahvillerinin nasıl yatırım araçları olduğu, faiz oranları, mevcutsa riskleri gibi faktörleri dikkatlice öğrenmelidir.

 

 

Devlet tahvillerinin ilk ihracı Hazine Müştesarlığı tarafından birincil piyasada olur. Daha sonra, ikincil piyasada devlet tahvillerinin alım satım işlemleri gerçekleşir. Bir yatırımcının, ikincil piyasalarda alım satım yapabilmesi için bir aracı kurumla veya bankayla anlaşmış olması gerekmektedir. Yani, bir devlet tahviline yatırım yapmak istiyorsanız, bir bankada yatırım hesabı açtırarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu işlemden sonra, alım satım işlemlerinizi bankanıza verdiğiniz talimatlar belirleyecektir.

 

 

Tahvilin yatırımcıya olan getirisi de oldukça önemlidir. Bunu hesaplamak için tahvili ihraç eden kurumların ve özellikle bankaların internet üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz tahvil getirisi hesaplama uygulamaları da mevcuttur. Anaparanın, kullanılan basit faizin ve vadeye kalan gün sayısının sisteme girilmesiyle, tahvilin getirisi kolayca hesaplanabilir.

 

 

Devlet tahvilini alan bir yatırımcı, vadesine kadar bekleyerek, hem vadeye kadar olan faiz ödemelerini hem de vade sonunda anapara ödemesini alabilir. Eğer yatırımcı vade sonu gelmeden tahvilini elden çıkarmak istiyorsa, tahvili alırken kullandığı aracı kurumla anlaşarak, tahvilin ikincil piyasalarda alım satıma konu olmasını sağlayabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...