Jump to content

Borsa Neye Göre Değişir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Borsa, faaliyet gösteren şirketlerin sayısal olarak hisse senedi satın almasıyla ve piyasaya adım atmasıyla oluşmuştur. Borsanın işlemesinde temel unsur şirketlerin hisse senetleridir. Dolayısıyla borsanın yükselmesi ve düşmesindeki ana neden şirketlerin hisse senetlerindeki hareketliliktir.

 

 

Borsada kazançlı bir hale gelebilmek için ilk olarak iyi bir bilgi ve maddi birikimin olması gerekmektedir. Borsa, sadece bulunulan ülkeye göre değil dünya ekonomisine göre de şekillenen bir oluşumdur. Dünya ekonomosinde meydana gelen ani değişmeler, siyasi olaylar, savaşlar hatta doğal afetler borsanın akışını etkileyebilmektedir. Örneğin, günümüzde birçok spor kulubü yaşadığı başarı ve başarısızlığa göre borsada değer kazanıp, kaybedebilmektedir.

 

 

Bir hisse senedi ile borsada yer alacak şirket veya kişilerin piyasa takibindeki fiyatların nasıl ilerlediğini iyi bir şekilde gözlemlemesi gerekmektedir. Hisse senetlerinin yanı borsanın fiyatını şirketlerin ödenmiş sermayesi oluşturmaktadır. Hisse senetlerinin fiyatları bu nedenle farklılık göstermektedir. Ödenmiş sermayesi yüksek olan şirketlerin hisse senedi fiyatları da yüksek olmaktadır. Yüksek hisse senedi, bir şirketin borsada büyük bir oluşum olduğunu göstermez. Bazı durumlarda büyük şirketlerin hisseleri, küçük şirketlerin hisselerine göre daha düşük olabilmektedir. Bu durum tamamiyle doğrudan ödenmiş sermaye ile ilgilidir.

 

 

Piyasa üzerindeki şirketlerin değer kaybı, hisse senetlerinin fiyatlarının ani düşüş sergilemesi borsanın genel seyrini etkilemektedir. Özellikle büyük şirketlerin yaşadığı hisse senedi düşmeleri borsada yankı uyandırmaktadır.

 

 

Borsanın değişkenlik göstermesinde arz ve talep dengesi de oldukça önemlidir. Bir ürünün arzının fazla fakat talebinin düşük olması genel olarak fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Bunun tam tersi durumlarda da fiyatlar yükseleceği için borsada dalgalanmalar meydana gelmektedir.

 

 

Faiz oranlarındaki değişkenlik borsanın günlük yükselme-düşme oranını etkilemektedir. Faiz oranları yükseldiği zaman hisse senetleri fiyatları düşer. Faiz oranlarının yükselmesi dünya ve ülke genelinde ekonomik faaliyetlerin güvensiz olduğunun işaretidir. Genelde enflasyon, mali kriz ve siyasal sorunlarda faiz oranlarında yükselmeler meydana gelmektedir. Bu durum da direkt olarak ülke borsalarını etkilemektedir.

 

 

Hisselerin gün sonu rakamları borsanın o günkü değerini ortaya koymaktadır. Ülkede kullanılan paranın değer kaybetmesi, euro veya dolardaki konjoktürel değişmeler borsanın hareketlilik göstermesinde rol oynayan etkenlerdir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...