Jump to content

Altına Ne Zaman Yatırım Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Altın, ekonomi piyasalarında her zaman takip edilen ve son zamanlarda önemli bir yere sahip olan yatırım araçlarının başında gelmektedir. Altın fiyatlarının dalgalanma göstermesi ülkelerin ekonomik durumlarıyla doğrudan alakalıdır.

 

 

Altın, özellikle enflasyona karşı alınan bir önlem olarak kabul edilmektedir. Altına yatırım yapmak, mal varlığı açısından reel bir birikim sağlar. Fakat, 5 gram altına sahipseniz bu altın miktarı 3 sene sonra 30 gram olmaz. Sadece 5 gram altınınız fiyat açısından değerlenir.

 

 

Altın fiyatlarının yükselmesi ve düşmesi genel olarak piyasadaki arz-talep dengesine göre değişmektedir. Altına yatırım yapmak isteyenler, altın fiyatlarının düşmesini beklemektedir. Gram fiyatı düşükken alınan altınlar fiyatlarının yükselmesi durumunda satılarak değerlendirilebilmektedir. Altın fiyatlarının yükselmesi piyasalardaki güvenirliliğin azalması anlamına gelmektedir. Enflasyonun yüksek olması, faiz oranlarının düşmesi gibi durumlarda yatırımcılar altına yönelir ve altının piyasa değeri artar.

 

 

Altın, piyasaların normal düzeyde ilerlediği ve güvenli olduğu zamanlarda genelde düşük olmaktadır. Bu dönemlerde altın satın alınabilir veya banka hesaplarından yatırım yapılabilir. Düşük olarak alınan altının satılması için enflasyonun yüksek olduğu zamanlar tercih edilmelidir.

 

 

Küresel ekonomide yaşanılan dalgalanmalar artık birçok ülkeyi aynı anda etkileyebilmektedir. Bu nedenle altın piyasası dünya üzerindeki tüm ülkelerde canlılık gösterebilmektedir. Altın, düşme ve yükselme gösteren bir yatırım aracı olmasına rağmen oldukça güvenilirdir.

 

 

Piyasadaki likidite fazlasının reel yatırımlara kayması altının son 10 yılda fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur. Bu durumda elinde önceden alınmış altını bulunan kimselerin işine yaramaktadır. Bununla birlikte dolar enflasyonundaki artışın fazla olması, petrol fiyatlarındaki yükselme piyasadaki yatırımcıları güvenli bir liman olarak altına yönlendirmiştir.

 

 

Merkez bankaları ve büyük bankalar da dahil olmak üzere birçok büyük kuruluş doların politik gücünün azalabileceğini tahmin ederek altına yatırım yapmaya başlamıştır. Alım gücünün değişmemesi ve uzun vadede enflasyona paralel olarak artan altın fiyatları, altının değerini yükseltmektedir. Yatırımcılar için bankaya para yatırmaktansa altına yatırım yapmak daha mantıklıdır.

 

 

Altın özellikle anında paraya çevirilebilmesi bakımından önemli bir kazanç da sağlamaktadır. Altının yatırım zamanını takip etmek oldukça önemlidir. Piyasaların güvenli olduğu zaman altın alınmalı, enflasyonun yükseldiği zaman da altın elden çıkarılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...