Jump to content

Para Nasıl Değerlendirilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Elinizdeki parayı değerlendirmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları risk taşırken, bazı yöntemler ise daha güvenli olarak değerlendirilebilir. Biz de yazımızda size bu yöntemlerin eksilerini ve artılarını anlatacak para nasıl değerlendirme yardımcı olmaya çalışacağız.

 

 

Döviz: Döviz satın almak, uzun vadede karlı bir yatırım gibi görünse de döviz fiyatlarının dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmelere göre sürekli değişken olması ve hareketlerin önceden pek de kestirilememesi bu yöntemi riskli kılmaktadır. Eğer döviz yatırımı yapmaya karar verdiyseniz, bankaların dövize uyguladıkları faizleri araştırarak en iyiyi seçebilir ve paranıza para katabilirsiniz.

 

 

Altın ve diğer değerli madenler: Paranızı altın ve gümüş gibi değerli madenler yatırmak, uzun yıllar içindeki fiyat trendleri göz önüne alındığında mantıklı bir yatırım olarak görülebilir. Ama eğer paranızı birkaç yıldan daha kısa bir sürede tekrar nakde çevirmeniz ve kullanmanız gerekirse altın ve diğer değerli madenlerin ticaretinden zarar edebilirsiniz.

 

 

Borsa: Riski en yüksek olan bu yatırım araçlarının başında gelir. İyi bir gelir elde edebilmek için ya bu konuda çok bilgili olmalı ya da iyi bir broker veya aracı kurumla çalışmalısınız. Fakat şunu da belirtmekte fayda var ki, sizin veya beraber çalıştığınız aracı kurumların bilgisi ve deneyimi ne kadar yüksek olursa olsun borsa bir nevi kumar olacak kada risklidir. Kazancı diğer yatırım araçlarına göre çok olarak görülse de riski de aynı miktarda çoktur.

 

 

Faiz: En garanti yatırım aracı olarak görülen banka faizleri, dönemsel ve ekonomik şartlara, yatırdığınız paranın miktarına ve vade süresine göre değişebilir. Vadeyi planlarken, paraya bir daha ne zaman ihtiyacınız olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü birçok bankada vadesinden önce çektiniz paraların faizini alamazsınız. Bunun için parayı yatırırken tercih edeceğiniz bankayı iyi bir araştırma sonucu seçmelisiniz.

 

 

Gayrimenkul: Elinizde bulunan toplu parayı değerlendirmek için ilerleyen zamanlarda değerine değer katacağını düşündüğünüz gayrimenkul yatırımlarına girebilirsiniz. Potansiyel gördünüz bölgelerde alacağınız gayrimenkuller, ilerde fiyatlarını katlayacaktır. Gayrimenkulün bekleme sürecinde elde edeceğiniz kira gelirlerini de bir nevi faiz olarak kabul edebilir bunlarla bütçenize önemli bir katkı sağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...