Jump to content

Levrek Nasıl Avlanır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Etçil ve yırtıcı bir balık türü olan levrek, ılık ve soğuk denizlerde yaşayan, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz kıyılarında rastlanan bir balık türüdür. Çiftlikte üretimi yaygındır. Eti yağsız olmasına rağmen lezzetlidir. Levreğin göç yolculuğu ağustos ayının son haftalarında, suların soğumasını takiben Karadeniz’den güneye doğru büyük gruplar halinde başlar. Mayıs ortaları, haziran başı gibi levrek sürüleri güneyden Karadeniz’e geri dönmüş olur.

 

 

Levrek nasıl avlanır?

 

 

Etçil bir balık olan levrek sudaki canlılar ve kendinden küçük diğer balıklarla beslenir. Genellikle küçük balıkların yoğun olduğu mendirekler ve iskele ayakları gibi alanlar, tatlı suyun denize karıştığı yerler yoğun olarak beslendikleri alanlardır. Kıyı balığı olan levrek sadece sular soğuduğunda derinlere çekilir.

 

 

Levrek oldukça ürkek ancak çok dikkatli bir balıktır. Avlanırken bile kendini diğer yırtıcılara ve suyun üstünden gelebilecek diğer tehlikelere karşı korumaya alır. Avladığı balıklar tarafından fark edilmemek ve gizlenebilmek için bulanık sularda daha çok bulunur. Sesten ve su kenarındaki hareketlerden çok rahatsız olur. Issız, sessiz, sakin yerlerde bulunmayı tercih eder. Bu nedenle levrek avında mutlaka sessiz olunmalı ve yüksek sesle konuşmaktan kaçınılmalıdır. Suya yansıma yapacak şekilde durulmaması at-çek yaparken sürekli orada bulunan ve levreğin sudaki görüntüsüne alışık olduğu sabit bir nesneye yaslanarak ile kamuflaj sağlanmalıdır.

 

 

Levrek balığı günün hemen hemen her saati avlanabilir. En verimli av saatleri ise sabah havanın aydınlanmaya başlamasından öğle öncesine kadar ve günbatımından havanın kararmasına kadar olan zamanlardır. Levrek dalgalı denizde, dalganın kırıldığı yerlerin hemen arkasında dolaşır. Bu nedenle dalgalı denizde levrek yakalamak daha kolaydır. Su içine girilerek, kırılma yerlerine paralel atışlar yapılması av şansını arttırır.

 

 

Yırtıcı bir balık olduğu için levrek avcılığında canlı yem kullanılır. Ancak canlı yem ile levrek avcılığı yapmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Teke levreğin en sevdiği canlı yemdir. Teke bulunamaması halinde alternatif olarak sardalye balığı da kullanılabilir. Tek iğneye 2 teke takılması, tekenin canlı kalabilmesi için düz ve kısa bir iğne kullanılması gerekir. Misina ince ancak sağlam olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...