Jump to content

Ara Makas Nasıl Atılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Saç kesme yöntemlerinden biri olan ara makas; saçın kolay şekil almasını ve at kuyruğu şeklinde toplandığında kötü durmamasını sağlamak amaçlıdır. Ara makas atma oldukça kısa süren bir işlem olmakla birlikte küçük bir hatayla saça uzun vadede zarar verebilir. Bu nedenle ince ayrıntılarını bilmeden işlem gerçekleştirilmemelidir.

 

 

Ara makas atma yöntemi ile kesilen saçlar gürdür. Gür saçlar ara makasa yıl içerisinde ortalama 3 kez ihtiyaç duyar. Saçın kullanılabilir miktar ve şekle sahip olması için bu işlem şarttır. Ara makas atılan saçların kullanımı oldukça rahat olduğu için bu yöntem diğer saç kesme işlemlerine göre daha çok uygulanır.

 

 

Diğer kesim yöntemlerinin aksine ara makas atma işlemi tüm saça uygulanmaz. Ön kısımlarda oldukça kötü bir görüntüye sebep olabilir. Diğer saç kesim yöntemlerinden daha kısa sürmesinin başlıca sebebi de bu durumdur.

 

 

Islak saça ara makas atmak uygun değildir. Temiz saça serumlu ya da kremli su karışımından oluşan solüsyon, sprey kutusuyla uygulanır. Saçı hafifçe nemlendirdikten sonra iri bir fırça ile saç taranarak düğümü açılır. Saçın ön kısmı kulak arkasından baş tepesine doğru 90 derecelik bir açı ile ayrılarak sabitlenir. Arka tarafta kalın kısım parmaklarla enseden yukarı doğru tutam tutam ayrılır. Her bir tutamın saç dibinden başlayarak toplam 3 ya da 4 darbe ile ara makas atma işlemi uygulanır. Ara makasın kesen kısmı yukarı doğru bakacak şekilde ayarlanır. Makasın darbe sayısı ise saçın uzunluğuna bağlıdır. 3 - 4 darbe; ortalama bir rakamdır. Genellikle her 5 cm'de bir darbe atılır. Kulak arkasındaki saçlara kadar küçük tutamlar bitene kadar aynı işlem uygulanır. Saç ne kadar gür olursa olsun kulaktan ilerisine geçmemek gerekir. Ön profilden bakıldığında görünen alan düz olmalı; ara makastan dolayı saç diplerinde oluşan kısa saçlar kabarıklığı göstermemelidir.

 

 

Ara makas yöntemi ile kesilen saç kısa sürede kurur. Bu nedenle özellikle kış aylarında kullanımı önerilir. Ayrıca at kuyruğu şeklinde toplanan saç da uzun süre bozulmaz ve potluk yapmaz. Ara makas atılan saç her şekle kolaylıkla girer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...