Jump to content

Mırra Nasıl Pişirilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Arap kültürünün kahvesi mırra, acı ve sert bir kahve çeşididir. Türkiye'de bu kültürün geçmişten günümüze dek yaşadığı Mardin, Urfa ve Gaziantep’te çok sık tüketilir ve pişirilir. Kahvenin kendine has bir pişirilme yöntemi ve sunumu vardır.

 

 

Mırra, özel bir kahve çekirdeğinden üretilmez ama klasik kahvelerde olduğu gibi olgun değil, yeşil, çiğ kahve çekirdeklerinden hazırlanır. Mırra için alınan yeşil kahve çekirdekleri, bir tavada koyu renk alana dek kavrulur. Yöresel içecek, filtre kahveden biraz daha iri olacak şekilde havanda dövülen kahve çekirdekleri ile pişirilir.

 

 

Mırra Nasıl Pişirilir?

 

 

Bakır bir cezvede kaynatılan suyun içerisine tavada kavrulup ardından havanda dövülen kahve çekirdekleri dökülür. Kaynayan, kendine kendine köpüklenip telvesini bırakması gereken kahve, bu hale gelene dek ağır ateşte kaynatılır. Son aşamada kahvenin üzerine oluşan ve şerbet adı verilen kalın bir katman oluşur.

 

 

Bu katman süzülür ve mutbak olarak adlandırılan küçük güğüme aktarılır. Burada kaynatma işlemi devam eder. O sırada güğüme yeniden kahve çekirdeği ve su eklenir. Bu işlem, koyu bir kıvam alana kadar, yaklaşık 4-5 kez tekrarlanır. Pişirme esnasında kilolarca kahve çekirdeği kullanılır. Hazırlanan kahve tek bir defada tüketmek için değil daha sonra ısıtılıp pişirilmek üzere saklanacağından bu kadar fazladır.

 

 

Soğuyan kahve, iyice koyulaşır. Ardından büyük güğümden alınıp servis edilecek kadarı cezvelere dökülür. Isıtılıp pişen mırra son halini alacaktır.

 

 

Mırra Nasıl Sunulur?

 

 

Mırra küçük ve kulpsuz, kendine has kahve fincanlarında sunulur. Bunun nedeni çok acı ve ağır olması, bu kadar küçük bir fincanın kafi gelmesidir. Öyle ki acılığından dolayı bu fincanlar dahi yarısına kadar doldurulur. Eğer misafir arzu ederse bardak yeniden yarısına kadar doldurulabilir. Şekersiz olarak tüketilen mırranın yöresel sunumunda, mırra servisiyapan kişi ağır ağır herkese sunumu yaptıktan sonra en baştan bardakları yarıya kadar tekrar doldurur. Kahvenin ağır ağır içilmesi makbuldür.

 

mirra-nasil-pisirilir_646x340.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Dua Nedir?Neden,Nasıl Kabul Olur Ya Da Olmaz?

   İnsanın fıtratı şiddetle duayı istemektedir.Cenab-ı Hakk dahi "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?" var mealindeki "De ki : (Kulluk ve) yalvarmanız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin?"(Furkan,25/77) ve ayrıca "Bana dua edin,cevap vereyim."(Mü'min,40/60) diyerek emrediyor. Eğer desekki "Birçok defa dua ediyoruz,kabul olmuyor.Halbuki ayet geneldir; her duaya cevap var" diyerek ifade ediyor. Cevap olarak:Cevap vermek ayrıdır,kabul etmek ayrıdır.Her dua için cevap vermek var;fa

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...