Jump to content

Kitap Özeti Çıkartma Teknikleri


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kitabın ayrıntılı bir şekilde açıklaması içeren yazılar, kitabın özeti niteliğindedir. Kitap özetleri, okuyucuya kitap hakkında bir fikir vermesi, bir dayanak noktası oluşturması ve kitabı almayı düşünenlerin gereksinimlerine uygun olup olmadığına yönelik değerlendirme açısından önemlidir. Bunun yanında okuduğu kitabı özetleyenler için egzersiz niteliğinde olup yazma becerilerini geliştirmesi açısından önemlidir.

 

 

Kitap özetini çıkarmak her ne kadar kolaymış gibi görünse de, işin özünde bir temele dayanmayan, plansız ve programsız durumlarda özet içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Gerek bir hikayesi olan romanlar, gerekse akademik makaleler olsun iyi bir kitap özeti çıkarabilmek için yazarın anlatmak istedikleri anlamak ve orijinal metnin ana fikrini ortaya koymak ile mümkün olur.

 

 

Kitap Özeti Çıkartırken İzlenmesi Gereken Yollar

 

 

Kitabı Okumak: Kitabı dikkatli bir şekilde okumak özetini kolaylaştıracak bir unsurdur. Okurken yazarın anlatmak istediğini göz önünde bulundurarak kitabın ana unsurunu oluşturan temel elemanların ayrıntılı bir şekilde incelemesini yapmak önemlidir. Bu süreç okuma süresini uzatması yanında olumsuz gibi görünse de özet çıkarmayı kolaylaştırıcı ve zaman kazandırıcı niteliktedir. Ayrıca kitapta altı çizilmesi gereken noktaları çizmek özet çıkarma sırasında kolaylık sağlayacak ayrıntılardır.

 

 

Not Almak: Bellek görsel öğeleri daha kolay hatırlayacağı için kitap okurken her ne kadar hikaye içerisindeki olay ya da kişiler ile akademik amaçlı yazılmış konular bellekte yer edinse de özet sırasında gerekebilecek ayrıntılar dikkate alınarak belli bölümlerle ilgili notlar almak özet çıkarmayı daha da kolaylaştırır. Çoğunlukla not alma sırasında izlenecek yöntem, hikayelerde kitabın içinde yer alan olayları ya da kişileri anlatmaktan çok, kitapta beliren yeni karakterler, karakterlerin kişiliklerini ya da olayların niteliklerini kapsamalıdır. Ayrıca özet çıkarırken kullanılmak amaçlı oluşturulan notlar bölüm bölüm alınmak yerine bir kaç bölümü içerecek şekilde olmalıdır.

 

 

Giriş Yazmak: Özete başlamanın en kolay yolu, kitabın başlığının ve yazarını içeren bir paragraf ile giriş yapmaktır. Giriş bölümünde kitabın amacı, ana fikri ya da içeriğinde yer alan konu belirtilerek öncül bir açıklama yaptıktan sonra kitapla ilgili çok kısa bir özet geçilebilir. Özetin girişinde ve diğer bölümler de dikkat edilmesi gereken nokta objektif olmaktır. Ayrıca ilk giriş cümlesinin oluşturan yazar ve kitap adı ilgili cümle sayısı ikiyi geçmemelidir.

 

 

Özetin Gövdesini Oluşturmak: Bu adımda okurken alınmış notların büyük önemi vardır. Bu notlar kitabın hikayesine ya da içerdiği konuya göre özeti oluşturabilmek amaçlı en temel yardımcı unsurlar arasında yer alır. Özetin gövdesini oluştururken, ayrıntılara çok fazla düşmemeli, kitabın ana fikrini bozmayacak ve olaylar ile kişiler arasındaki bağlantıyı koparmayacak şekilde önemli noktalara yer verilmelidir. Yazının uzunluğu özeti çıkaranın inisiyatifine bağlı olmakla birlikte en sağlıklı kitap özetlerinde çoğunlukla iki ya da üç paragraflık gövdeler tercih edilir.

 

 

Sonuç Yazmak: Kitabın kilit noktalarının vurgulanacağı bu bölümde, kitabı bitirmenin en kolay yolu yinelemelere başvurmaktır. Kapanış paragrafı olması açısından yeni fikirlerin ortaya konması sonuç paragrafını zorlaştıracak bir durumdur. Genellikle bir paragraf ile yer alacak sonuç bölümlerinde yazının tamamını içeren genel ifadelerin yer alması daha tatmin edici sonuçlar elde edilmesinde yardımcı olur.

 

 

Özeti Kontrol Etmek: Özetin tamamlanmasından sonra tekrar okunarak, düzenleme yapmak, gözden kaçmış dilbilgisi ve yazım hatalarını düzeltmek amaçlı metine göz atılmalı, hikayenin anlamında herhangi bir kaymanın söz konusu olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer alıntı ifadeler söz konusu ise, intihale düşmemek için tırnak içerisinde kaynağı mutlaka gösterilmelidir.

 

 

Kitap özeti yazarken dikkat edilecek nokta kişinin kendi kelimelerini kullanmasıdır. Kişinin kendi kelimeleri ile metnin anlamını değiştirmeden ortaya konacağı özetler, kitap incelemelerinden farklı olarak tarafsız olmasına dikkat etmelidir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...