Jump to content

Demans Olmamak İçin Ne Yapmalı?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Demans olmamak için ne yapmalı?

 

Var olan bir hastalık zaten bulgu verir. Son yıllarda sağlıklı olmak için hastalık risk faktörleri tespit edilmeye çalışılmakta ve bu risk faktörleri yok edilmeye çalışılmaktadır. Hastalık olmadan vücudun savunma mekanizması güçlendirilmekte ve yaşamı hastalıksız geçirme planlanmaktadır.

 

Alzheimer en sık görülen demans türüdür ve sebebi belli değildir,dolayısıyla şifa ile sonuçlanan tedavisi henüz tam olarak yapılamasa da dünyada denenen bazı ilaçlar yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.peki alzheimerden korunmak için ne yapmalı?

 

1-Doğumdan itibaren beslenmeye özen göstermek gerekir. Nasıl beslenmek gerektiğini aşağıda detaylı anlatacağım.

grey.gif

 

2-Stresten uzak yaşamak

3-Düzenli spor yapmak

4-Ailesinde şeker,tansiyon gibi hastalı olanların sık kontrolden geçmesi gerekir.

5-Belli aralıklarla beyin chek-up yaptırmak.

6-Devamlı okuma ve çalışma hayatından kopmama..

 

BEYİN CHEK-UP NEDİR ?

Aslında chek-up da en önemli organımız olan beyin genellikle incelenmez ve akla gelmez.Beyin ve sinir sisteminin incelenmesinde ,beynin görüntüsüne, işleyişine ve işleyişini sağlayan hormon ve maddelerine bakılır.Beyin hücrelerini yıpratan etkenler tespit edilir.Ayrıca doğuştan var olan veya sonradan oluşmuş patolojiler ortaya çıkarılır.

 

DEMANS OLMAMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ?

Demansın gelişimine katkıda bulunan faktörler arasında aşağıdaki durumlar bulunmaktadır.

-Yükseltilmiş homosistein ve B grubu vitaminlerineksikliği

-Omega-3 yağı eksikliği

-Metabolik sendrom, insülin direnci, disglisemi ve diyabet

-Aşırı stres ve stres hormonu kortizol yüksekliği

-Asetilkolin ve asetiklolin öncülerinin eksikliği

-Antioksidanlardan yetersiz beslenme

-Kalıtsal yatkınlık

-Fiziksel ve zihinsel egzersiz içeren aktif bir yaşam tarzının eksikliği

 

Homositein ve B grubu vitaminler: Demans hastaları üzerinde yapılan çok sayıdaki çalışmada homosisteindüzeyler yüksek ve B grubu vitaminler düşük bulunmuştur.

 

Homositein toksik bir aminoasttir ve kan testleri ile ölçümlenir. Yaşam boyu yüksek homositein düzeyleri beyinde hasar oluşuturarak hafızada düşüşe neden olur.Vücutta homosistein düzeyleri yükseldikçe B grubu vitaminlerde azalma yaşanır. Özellikle B12 vitamini yaşla birlikte daha az emildiğinden yüksek homositein düzeyleri en çok B 12 vitaminini etkiler.

 

B12 den zengin besin kaynakları; et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleridir.

 

Kuru baklagiller, yağlı tohumlar, tahıllar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ise yine demans riskini arttıran B12 dışındaki B grubu vitaminlerden zengindirler. Demans hastalarında özellikle eksikli görülen folat, mercimek ve kuru baklagiller ile ıspanak ve brokolide çok iyi miktarlarda bulunur. B6 ise demans hastalarında eksikliği oluşan bir başka vitamindir. B6 için iyi kaynaklar ise ton ve somon balığı, hindi eti, patates, ıspanak ve muzdur.

 

Omega 3: Yapılan çalışmalara göre omega 3 yağ asitlerinden DHA ile demans arasında ilişki bulunmuştur. DHA düzeyleri yükseldikçe demans riski azalmaktadır. DHA soğuk sularda yaşayan somon ve ton gibi yağlı balıklarda bulunur.

 

Antioksidanlar: Farklı çalışmalarda demans hastalarında antioksidan eksikliği belirlenmiştir.Antioksidanlardan zengin beslenmenin demans riskini azalttığını gösteren çalışmalar bulunduğu gibi bunu doğrulamayan araştırmalar da bulunmaktadır. Her şeye rağmen antioksidanlardan zengin beslenmek genel sağlık için en doğru olandır.

 

Akdeniz tipi beslenme antioksidanlardan zengindir. Sebzeler, meyveler ve balıkların bol, zeytinyağı ile ceviz, badem gibi yağlı tohumların bulunduğu, kırmızı etin ve doymuş yağların az tüketildiği bir diyet hem demans hastaları ve hem de demans riskini azaltmak için de en doğru beslenme şeklidir.

 

Akdeniz tipi beslenme metabolik sendrom ve diyabet riskini de azaltır ki bu hastalıklar demans ile ilişkili bulunmaktadır.

 

Kortisol: Stres durumunda vücutta kortisol hormonu üretimi artar.

 

Fazla kortisolün beyinde hasara neden olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Kortisol düzeylerini azaltmak için kan şekerinde ani hareketlere neden olan besinlerden yani basit korbonhidratlardan kaçınmak, doymuş ve trans yağlar ile alkol ve kafein alımını sınırlamak gerekmektedir. Ayrıca öğün atlamadan düzenli beslenmek, düzenli uyumak ve stres azaltıcı egzersizler yapmak kortizol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olacaktır.

 

Asetilklolin: Asetilkolin merkezi sinir sisteminde bulunan ve beyin ile hücreler arasında iletişimi sağlayan bir nörotransmitterdir. Eksikliği hafıza ve bilişsel fonksiyonlarda gerilemeye neden olmaktadır. Yeterli asetilkolin üretimini gerçekleştirebilmek için beslenmende yeterli kolin alımı gerekmektedir. Yine bir B grubu vitamin olan kolin için en iyi kaynaklar yumurta,organ etleri başta olmak üzere et, tavuk ve balıklar, süt ve süt ürünleri ile yağlı tohumlar ve çekirdekler(kabak çekirdeği, ay çekirdeği)dir.

 

TEDAVİDEKİ SON GELİŞMELER

Demans ,son yıllarda tüm tıbbi araştırma şirketlerinin büyük yatırım yaparak araştırma yaptığı yaygın bir hastalık haline gelmiştir.Klasik tedavinin yanında bir çok alternatif tedavi demanslı hastalarda yüz güldürücü sonuçlar vermiştir.Bunların başında kişinin bağışıklık sistemini arttıran ve vücutta eksik olan maddeleri ve hormonları kontrollü bir şekilde yerine koyan tedaviler vardır.

 

Dünyada ve özellikle ABD de klasik tedavinin yanında kişiye özel olarak yapılan aminoasid tedavileri,vitamin takviyeleri,antioksidan maddelerin bir düzen içinde hastaya uygulanması ve büyüme hormonu.. gibi bazı hormonların doktor kontrolünde uygulanması tedavideki başarıyı arttırmıştır.Bu saydığım tedavi şekilleri zaten yaşlanmaya daha doğrusu ileri yaşın kaliteli geçmesi ve genç görünmek için uygulanan tedavilerin geliştirilmiş şeklidir.

 

Fakat asıl amaç hasta olmadan vücudumuzu dirençli hale getirerek hastalıklardan özellikle de tedavisi tam olmayan hastalıklardan korunmaktır. Beyin hücrelerinin sağlığını korumak için yukarıda saydığım uygulamaları ve beyin ve tetkiklerini düzenli aralıklarla yapmak en doğrusudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...