Jump to content

Kognitif Terapi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kognitif Terapi Nedir?

 

2015-12-10uyur-2010d2cf4dd26c8b.jpg&w=1140

 

Kognitif Terapi, kişinin düşünce şemasını yeniden yapılandırmayı hedefleyen bir psikoterapi yöntemidir. Kişinin hayatı hakkındaki değerlendirmeleri ve beklentileri, davranışların yanı sıra duygusal tepkilerin oluşmasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Kişiler kendilerini güvende ya da tehdit altında hissettiklerinde farklı davranışlarda ve farklı duygusal tepkilerde bulunur. Burada önemli olan yorumun nasıl yapıldığıdır. Yapılan yoruma göre davranışın ve tepkinin derecesi değişmekte, yanlış yorum sonucunda yanlış davranışlar sergilenebilmektedir. Kaygı bozukluklarından sıkça kullanılan bir tedavi yöntemi olan Kognitif Terapi, durum karşısında verilen tepkilerden çok davranışı ya da duygusal tepkiyi oluşturan yorumlama sürecini değiştirmeyi hedefler.

 

Kognitif Terapi, herşeyden önce düşünce ve duygu arasındaki bağlantıyı kişiye göstermeyi amaçlar. Kişinin kendi düşünce ve duyguları ile bağ kurabilmesi için çeşitli tekniklerden yararlanılır. Bunlardan en basiti niçin sorusunun nasıl sorusu ile değiştirilmesidir. Kişi çeşitli davranış ve duygusal tepkilerini yorumlarken ‘’niçin’’ yerine ‘’ nasıl" diyerek sormayı öğrenir. Burada amaçlanan kişinin yaşadığı duygu- durumla ilgili olarak sorumluluğu almasıdır. Bu, düşünce ve davranış şemasını ortaya koymak açısından oldukça önemlidir.Bu yapılırken aşamalı olarak çeşitli yöntemlerden yararlanılır.

 

İlk aşamada, kişinin duygular ve düşünceler arasındaki bağı görmesi sağlanır. Bir olay karşısındaki düşünceler, yorumlar ve beklentiler olay esnasındaki tepkileri etkiler.

 

ikinci aşamada, gerçekçi bir bakış açısı kazandırmak için kaygı yaratan durumların kaynağının kişinin kendisinin olduğu ortaya konulur.

 

Üçüncü aşamada kişinin kaygı duymasına neden olan ve gerçekçi olmayan varsayımlarını ortaya koymasına yardım edilir. Burada da amaç kişinin varsayımlarını ve beklentilerini değiştirmek değil, sadece fark etmesine yardımcı olmaktır.

 

Dördüncü aşamada ise gerçekçi olmayan yorumların ve varsayımların yeniden değerlendirilmesi sağlanır.Kişinin yeniden yapılandırma sürecini kullanılarak, yaşadığı sorunlarla baş etmesi ve düşünce sisteminin değiştirilmesi hedeflenir. Terapinin başarıya ulaşabilmesi için pratik ve deneyim çok önemlidir.

 

Özet olarak, Kognitif Terapi'de düşünce sisteminin yeniden yapılandırılması için kişinin kendi düşünce sürecinin farkına varması amaçlanır. Kendi düşünce süreçlerinin farkında olan kişi olaylara daha objektif bir gözle bakmaya başlar ve kaygı yaratan düşüncelerden uzaklaşır. Kognitif Terapi'de olumsuz düşünce yapısının işleyişi belirlendikten sonra bunların nasıl düzeltileceği ve yapılandırılacağı öğretilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...