Jump to content

E Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Antioksidan özelliği ile vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan E vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz ve cilt sağlığı için faydalıdır. Vücudun cinsel gelişimi açısından da oldukça önemlidir. E vitamini eksikliğinde vücutta ödem oluşur. Kansızlık, halsizlik ve göz rahatsızlıkları meydana gelir. Ergenlik döneminde çocukların cinsel gelişimi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmez. Adalede bozukluk, kansızlık gibi rahatsızlıklar E vitamini eksikliği belirtileridir. Bu eksiklikler tahıllarla, bitkisel tohumlarla ve onlardan oluşturulan yağlarla giderilir. Bebeklerde 5-6 mg, çocuklarda 7 mg ve 12 yaşından büyüklerdeyse 8-10 mg E vitaminine ihtiyaç duyulur.

 

 

E Vitamini Eksikliğini Gideren Besinler

 

 

Fındık: Günde 1 avuç fındık E vitamini eksikliğini giderir. Enerji verir.

Fıstık: Günlük 100 gram fıstık E vitamini ihtiyacının % 35'ini karşılar. Fıstık yüksek miktarda kalsiyum, demir, magnezyum, çinko mineralleri içerir.

Badem: Günlük 100 gram badem E vitamini ihtiyacının 2 katını karşılar. Aynı zamanda potasyum, çinko, fosfor mineralleri bakımından da zengindir.

Toz acı biber: Günlük 1 çay kaşığı acı biber E vitamini eksikliğinde önemlidir. Yemeklerde kullanılıyorsa tekrar tüketilmesine gerek yoktur. Demir, magnezyum mineralleri açısından zengindir. Tuz tüketimini kontrol altında tutmak zorunda kalan kişiler toz acı biber kullanımına dikkat edilmelidir. Çünkü içerisinde sodyum bulunur.

Çam fıstığı: Günde 100 gram çam fıstığı E vitamini ihtiyacının yarısını karşılar.

Buğday tohumu yağı

Ayçekirdeği: Günde 100 gram tüketilen ayçekirdeği E vitamini ihtiyacının 2 katını karşılar. Yağı da tüketilebilir. Yemeklerde ayçekirdeği kullanılıyorsa onun dışında kullanılmasına gerek yoktur.

Tüm bu takviye besinler ile E vitamini eksikliği giderilir. Bu besinler dışında gün içerisinde tüketildiğinde etkili olabilecek besinler de vardır. Patates, domates, balık yağı, ton balığı, yumurta sarısı, ceviz, kivi, brokoli, kuşkonmaz, ıspanak, kulkas kökü, kuru kayısı, kurutulmuş fesleğen, keten tohumu, marul, lahana, kabaktır. E vitamininin fazla tüketilmesi risk oluşturur. %22 oranında beyin kanamasına neden olduğu belirtilmiştir. Kanın pıhtılaşması konusunda da E vitaminin fazla tüketilmesinin etkisi vardır. Erkeklerde prostat kanseri etkileri görülmüştür. E vitamini fazla alındığında ishal, uykusuzluk, halsizlik, kanama, bulanık görme gibi etkiler görülür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...