Jump to content

Rusya, Uluslararası Mahkemelerin Kararlarını Geçersiz Sayabilecek


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası mahkemeler tarafından alınan kararların Rusya Anayasa Mahkemesi'nce geçersiz sayılmasını öngören yasayı onayladı.

 

6 saat önce

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası mahkemeler tarafından alınan kararların Rusya Anayasa Mahkemesi'nce geçersiz sayılmasını öngören yasayı onayladı.

ANAYASA İLE ÇELİŞKİLİ GÖRÜLÜRSE GEÇERSİZ SAYILACAK

Putin'in imzaladığı yasaya göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve diğer uluslararası mahkemelerin Rusya hakkında aldığı kararlar, "anayasayla çelişkili" görülürse, geçersiz sayılacak ve uygulanmayacak.

50 MİLYAR DOLARLIK TAZMİNAT CEZASI HAREKETE GEÇİRDİ

Söz konusu yasa teklifi, Uluslararası Lahey Tahkim Mahkemesi'nin Rusya'yı "usullere aykırı kamulaştırılan" Yukos şirketinin eski hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmesinden sonra gündeme gelmişti.

BELÇİKA VE FRANSA'DAKİ RUS VARLIKLARINA EL KONULDU

Lahey Tahkim Mahkemesi, Rus Yukos petrol şirketinin usulsüz kamulaştırıldığı gerekçesiyle Rusya'yı 50 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. Cezanın tahsil edilmesi için Belçika ve Fransa'da bulunan Rusya'ya ait varlıklara el konulmuştu.

Ayrıca AİHM, Eylül 2014'te Yukos hissedarlarının adli koruma ve adli yargılama haklarının ihlal edilmesini gerekçe göstererek Rusya'yı 1,9 milyar avro tazminat ödemeye mahkum etmişti.

HİSSE SATILDIĞI GEREKÇESİYLE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yukos petrol şirketi, 1993-2007 yıllarında faaliyet göstermişti. 2003 yılında şirket sahibi Mihail Hodorkovski ve şirket ortağı Platon Lebedev hakkında sahibi olduğu Yukos petrol şirketinin hisselerini el altından Amerikan Exxon ve Chevron şirketlerine satmaya çalıştığı iddialarıyla soruşturma başlatılmıştı.

ŞİRKETİN İKİ ORTAĞINA 10 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Hodorovski ve Lebedev, vergi kaçırmak suçlamasıyla 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yukos şirketi, 2004 yılında vergi borçlarına karşılık ihale yoluyla Baykal FinansGroup, ardından da devlet petrol şirketi Rosneft'e geçmişti.

 

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-uluslararasi-mahkemelerin-kararlarini-7970264/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok mantikli bir sey yapmislar zaten baska careleri de yoktu. Avrupadan zaten ambargo yiyordu ustune son olaylar ve yukarida yazanlar da eklenince, koseye sıkısip cozumu bunda buldular. Avrupada ne silah tuccarlari, yasadisi is yapan adamlar var ama Rus sirketlere ayri bir inceleme yapiliyor. Allah kimseyi avrupanin cikarlariyla karsi karsiya getirmesin. Neyse bu son yasanan ucak dusurme vsden sonra biraz aklimiz basimiza geldi de ortadogudan kafamizi cevirip avrupayla yaklasir olduk tekrardan. En azindan buna vesile oldu Putin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...